Wydarzenia

Jubileusz 120-lecia MHK

Nowa nazwa

dodano 17.12.2018 - aktualizacja 24.03.2019
Z dniem 1 marca 2019 r., wraz z nowym statutem, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa będzie się posługiwać nową, skróconą nazwą – Muzeum Krakowa
Na początek zaznaczamy, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa  pozostaje oficjalną nazwą naszej instytucji. Ze względu na szacunek dla założycieli Muzeum, oraz 120 lat tradycji, w oficjalnych dokumentach wciąż będzie figurować pełna nazwa, zaś skrócona wersja będzie stosowana w całej komunikacji Muzeum.

W bieżącej działalności coraz bardziej odchodzimy od zajmowania się nie tylko ściśle rozumianą historią Krakowa, a zaczynamy badać miasto z użyciem innych dziedzin, jak antropologia czy socjologia. Przede wszystkim zaś badamy współczesny Kraków w kontekście przeszłości, a nie przeszłość miasta samą w sobie.
Na podjęcie decyzji związanej ze zmianą nazwy zaważyły badania publiczności i obserwacja codziennego języka dyskusji o Muzeum. W rzeczywistości skróconego przekazu, nazwa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa często jest skracana, a nawet pomijana w przypadku poszczególnych oddziałów. W celu budowania wizerunku silnej, wielowymiarowej instytucji, postanowiliśmy odświeżyć nazwę.

Jako muzeum miejskie, działające dla mieszkańców, chcieliśmy by w dyskusji o Muzeum mogli wziąć udział krakowianie. Pod koniec zeszłego roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne na temat zmiany nazwy – zapytaliśmy o opinie ekspertów i krakowian. Z konsultacji wyniknęły bardzo wyraźnie dwa wnioski – po pierwsze, szerokie poparcie dla zmiany (ok. 75%), po drugie, najczęściej padającą propozycją nazwy było Muzeum Krakowa. Wsłuchując się w ten głos, postanowiliśmy jako nową nazwę przyjąć właśnie tę wersję. W rezultacie przez ostatni rok przygotowywaliśmy się do wprowadzenia zmiany w życie, opracowując nowy statut oraz identyfikację graficzną muzem. 
 
 
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo, 
 
Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.
 
Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.
 
Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. 
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.   
 
Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny. 
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów