Wydarzenia

02.06.2018 kalendarium 31
Celestat

Mały Król Kurkowy - 17. edycja konkursu

dodano 01.07.2013 - aktualizacja 25.03.2019
Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski
oraz
Starszy Bractwa Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie Henryk Kuśnierz
zapraszają do udziału w 17. edycji konkursu, adresowanego do uczniów klas V i VI szkół podstawowych o tytuł Małego Króla Kurkowego oraz na finał konkursu i festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, organizowany w Celestacie, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i w Ogrodzie Strzeleckim pod hasłem Zostań  królem kurkowym 2 czerwca 2018 r. o godz. 10.00.
Finalistów w trakcie zawodów zagrzewać do walki będą wszyscy uczestnicy konkursu oraz uczniowie krakowskich szkół.
Na każdego czekają wspaniałe atrakcje – konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich i tajemnicze przedstawienie. Gościem specjalnym będzie mistrz Polski w łucznictwie i olimpijczyk Krzysztof Włosik, który każdego śmiałka nauczy jak po mistrzowsku strzelać z łuku.
W finale wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu, czyli mały król kurkowy którego intronizacja odbędzie się 9 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 na estradzie na krakowskim Rynku Głównym.
REGULAMIN KONKURSU
I. Warunki udziału w konkursie
1. Udział w warsztatach organizowanych od 16 kwietnia do 25 maja 2018 r. na trasie obronności: Barbakan – Mury Obronne – Celestat, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (tel. 12 429 37 91 wew. 25).
2. Wypełnienie karty konkursowej w trakcie uczestnictwa w warsztacie.
3. Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki, której tematyka dotyczy historii fortyfikacji oraz obronności Krakowa po warsztacie na wystawie w Celestacie.
II. Zasady punktacji
Konkursowe karty oraz krzyżówki będzie oceniać jury powołane przez Dyrekcję Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
1. Za każdą prawidłową odpowiedź na karcie konkursowej uczestnik konkursu otrzyma 1 punkt.
2. Prawidłowe rozwiązanie krzyżówki będzie premiowane otrzymaniem dodatkowych 10 punktów.
III. Finał
1. O zakwalifikowaniu się do finału zadecyduje suma punktów za kartę i krzyżówkę.
2. Do finału przejdzie 20 uczestników z najwyższą liczbą punktów.
3. Finał złożony będzie z 5 konkurencji.
4. W finale zostaną zsumowane punkty zdobyte w poszczególnych konkurencjach.
5. Do ścisłego finału przejdzie 5 uczestników z najwyższą liczbą punktów.
6. Po zakończeniu wszystkich konkurencji jury ogłosi nazwiska zwycięzców i wręczy im atrakcyjne nagrody.
7. Laureatami zostaną: Mały Król Kurkowy oraz dwaj Marszałkowie Kurkowi.
W imprezie towarzyszącej finałowi konkursu mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy konkursu.
Przygotowano dla nich wiele dodatkowych atrakcji.
Celestat
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
ul. Lubicz 16, 31-504 Kraków
tel. 12 429 37 91 wew. 25
celestat@mhk.pl, www.mhk.pl
Celem konkursu jest zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe” w Krakowie, jednej z najbardziej interesujących organizacji powstałych w średniowieczu i kultywujących do dziś żywe tradycje związane z dziejami obronności miasta Krakowa. Muzeum przygotowuje materiały zawierające wszelkie informacje dotyczące warunków udziału w konkursie oraz jego regulamin i przesyła do wszystkich szkół podstawowych na terenie naszego miasta.
Konkurs składa się z kilku etapów. Pierwszym jest specjalna prelekcja, po której uczestnicy wypełniają ankietę konkursową z zakresu tematyki prezentowanej na zajęciach, na wystawie stałej w Oddziale Celestat.
Drugim etapem jest przygotowanie prac plastycznych na zadany temat, które następnie są przekazywane do Muzeum.
W drugiej połowie maja obraduje Jury, oceniające ankiety i prace plastyczne. W ten sposób wyłania się 20 finalistów, którzy kontynuują zmagania w kolejnych konkurencjach w finale konkursu.
Finał jest organizowany w ostatnią sobotę maja lub pierwszą sobotę czerwca, gdyż konkurencje te połączone są z festynem z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Współorganizatorem finału konkursu i związanej z nim imprezy plenerowej jest Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie. Impreza ta odbywa się w Ogrodzie Strzeleckim przed neogotyckim Pałacykiem Celestat, historyczną siedzibą Bractwa, gdzie mieści się Oddział Muzeum i wystawa stała Z dziejów Krakowskiego Bractwa Kurkowego.
 Finał konkursu składa się z dwóch etapów. W pierwszym finaliści zdobywają punkty zaliczając kolejno pięć konkurencji sprawnościowych, z których najważniejszą jest strzelanie z łuku do tarczy. Do drugiego etapu Jury wyłania pięciu finalistów z najwyższą liczbą punktów. Jeżeli kilku uczestników ma taką samą liczbę punktów, odbywają się dogrywki w strzelaniu z łuku. Ostateczną konkurencją jest rzut lotkami do tarczy, na której uformowany jest kur z balonów. Walka trwa do chwili, gdy ostatni z nich zostanie przebity celnym trafieniem. Finalista, który trafi w ostatni balonik, zdobywa tytuł „Małego Króla Kurkowego”, natomiast ci dwaj, którzy strącą balony przed nim, otrzymują tytuły Marszałków.
 Gdy finaliści zmagają się w poszczególnych konkurencjach, pozostali uczestnicy festynu mogą brać udział w przygotowywanych dla nich dodatkowych konkursach i zabawach, m.in. plastycznych. Mogą też sprawdzić się w konkurencjach dla finalistów, lecz nie zdobywają punktów. W przerwach między rozgrywkami odbywają się pokazy strzelania z armaty bractwa, pokazy łucznicze oraz walki rycerskie. Punktem kulminacyjnym spotkania jest ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie dyplomów i nagród finalistom i zwycięzcom.
 Intronizacja Małego Króla Kurkowego i odznaczenie Marszałków odbywa się w dniu intronizacji Krakowskiego Króla Kurkowego na Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Nagrodą dla „Małego Króla Kurkowego”, wręczaną przez Prezesa Bractwa, jest srebrny kurek na łańcuchu, fundowany przez krakowskie „Bractwo Kurkowe”, a wzorowany na jego najcenniejszym klejnocie i insygnium Króla Kurkowego – srebrnym kurze. Marszałkowie otrzymują srebrne odznaki, też w kształcie kurka.
Mały Król Kurkowy ze swoimi marszałkami bierze udział w pochodzie Krakowskiego Bractwa Kurkowego z Celestatu do Rynku Głównego oraz w ceremonii intronizacji dorosłego Króla Kurkowego.
Konkurs służy kultywowaniu tradycji Bractwa Kurkowego oraz pogłębianiu wiedzy uczniów o przeszłości ich rodzinnego miasta. Natomiast towarzyszący mu festyn z licznymi atrakcjami stanowi okazję do wspólnej zabawy i spędzenia czasu w wyjątkowy sposób w Międzynarodowym Dniu Dziecka.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo, 
 
Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.
 
Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.
 
Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. 
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.   
 
Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny. 
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów