Pałac Krzysztofory

Materiały edukacyjne dla nauczycieli do wystawy "Rozważny i romantyczny"

dodano 07.10.2017 - aktualizacja 24.03.2019
Szanowni nauczyciele,
zachęcamy do skorzystania z oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie „Rozważny i romantyczny” w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Mają Państwo możliwość zamówienia warsztatów i spacerów prowadzonych przez pracowników Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Jednak zachęcamy również do skorzystania ze scenariuszy i materiałów znajdujących się poniżej, które ułatwią Państwu przygotowanie się do samodzielnego odbycia zajęć na wystawie i w terenie.
Warsztaty: Nazywam się Kościuszko - Tadeusz Kościuszko!
Szkoła podstawowa klasy I-III
90 minut
Zajęcia, podczas których dzieci dowiadują się kim był Tadeusz Kościuszko, dlaczego nazywany jest wielkim bohaterem w walce o wolność nie tylko Polaków ale również Amerykanów.
Jak wyglądał, co lubił i dlaczego w naszym kraju prawie każde miasto może poszczycić się ulicą imienia tego wielkiego bohatera - na te pytanie również postaramy się znaleźć odpowiedź.
W części praktycznej dzieci będą wykonywać z papieru krakuski lub zaprojektują i wykonają odznaczenia wojskowe inspirowane Tadeuszem Kościuszką.
Scenariusz warsztatów Nazywam się Kościuszko - Tadeusz Kościuszko!    POBIERZ
Materiały pomocnicze do warsztatów   POBIERZ
Warsztaty: Tadeusz Kościuszko - żołnierz wolności
Szkoła podstawowa klasy IV-VI, gimnazjum, szkoła średnia
90 minut
Tadeusz Kościuszko postrzegany jako bohater zarówno polski, jak i amerykański, zapisał się w historii przede wszystkim jako inżynier i dowódca wojskowy. Na zajęciach przybliżymy jego osiągnięcia militarne w tych dwóch obszarach. Pomoże nam w tym specjalnie przygotowana gra planszowa będąca symulacją bitwy pod Racławicami. Czy zwycięstwo Polaków było w tej bitwie przesądzone? Uczestnicy przekonają się, wcielając się w postaci dowódców obu walczących stron. Podczas warsztatów dowiemy się również, co ukształtowało poglądy i losy Tadeusza Kościuszki. Pokażemy, że jego legenda ukształtowała się nie tylko dzięki jego zdolnościom wojskowym.
Scenariusz warsztatów Tadeusz Kościuszko - żołnierz wolności    POBIERZ
Materiały pomocnicze do warsztatów   POBIERZ
Spacer: Z depeszą do Tadeusza Kościuszki…
Szkoła podstawowa klasy IV-VI, gimnazjum, szkoła średnia
90 minut
Poprzez przysięgę Tadeusza Kościuszki Kraków stał się miejscem symbolicznego wybuchu insurekcji. Rozpoczynając spacer w Pałacu Krzysztofory, gdzie zobaczymy wybrane pamiątki związane z Kościuszką, przejdziemy w miejsca związane z jego postacią, znajdujące się przy Rynku Głównym. Uczestnicy będą mieli za zadanie odnalezienie Naczelnika i dostarczenie mu depeszy. Będzie to możliwe po rozwiązaniu zadań, jakie będą na nich czekać w poszczególnych punktach spaceru. W trakcie spaceru poznamy nie tylko związki Kościuszki z Krakowem, ale i jego najważniejsze dokonania.
Scenariusz spaceru Z depeszą do Tadeusza Kościuszki…   POBIERZ
Materiały pomocnicze do spaceru  POBIERZ
Karty pracy Kuferek przygód  POBIERZ
Kuferek przygód to zbiór różnorakich zadań, ukrytych w kuferku nawiązującym do życia Tadeusza Kościuszki, człowieka który ponad 30 lat swojego życia spędził poza granicami Polski, podróżując po różnych dalekich krajach. Kuferek adresowany jest do najmłodszych odwiedzających wystawę, którzy wchodząc na ekspozycje razem z rodzicami mogą go pobrać z kasy, a następnie zwiedzając szukać odpowiedzi i rozwiązywać kolejno poszczególne zadania w nim ukryte, m.in. quizy, rebusy, kolorowanki, mapy, ciekawostki. Pakiet zadań pozwoli dzieciom na bliższe poznanie naszego wielkiego bohatera i będzie nieocenioną pomocą dydaktyczną.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii  Polski  w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra"

Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów