Wydarzenia

Po XIII Turnieju Piłkarskim Muzeów

dodano 17.10.2017 - aktualizacja 24.03.2019
Zwycięska drużyna Muzeum Sportu
14 października 2017, tradycyjnie już, w hali Com Com  Zone w Nowej Hucie, odbył się  XIII turniej piłkarski muzeów im. Jerzego Dobrzyckiego o Puchar Prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego.  To wydarzenie sportowe od kilku lat przypomina postać pierwszego dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, muzealnika, historyka sztuki, twórcy fundamentów naszej instytucji. Jest także spotkaniem pracowników muzeów z całej Polski, którzy rywalizują ze sobą na piłkarskim boisku, w duchu szlachetnej, sportowej rywalizacji, przy okazji mając okazję do lepszego wzajemnego poznania się.
W tegorocznej edycji rozgrywek wzięło udział dziesięć zespołów. Cztery drużyny krakowskie: gospodarz, tj. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum UJ, Muzeum Galicja i Krakowskie Biuro Festiwalowe (gościnnie wśród muzealników),  dwie warszawskie: Muzeum Sportu i Turystyki, Zamek Królewski, reprezentacja Muzeum Zamek w Łańcucie, dwie drużyny Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i pierwszy raz Muzeum na Majdanku.
Pierwszy etap zawodów to aż dwadzieścia meczy po 15 minut każdy, w dwóch grupach.
W grupie pierwsze zwyciężyło zdecydowanie Muzeum Sportu (tylko jeden remis), w drugiej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a drugie miejsce, tylko dzięki lepszej różnicy bramek, zajęło Muzeum w Łańcucie.
Oto wyniki eliminacji:
Grupa A
1.    Muzeum Sportu - 10 pkt.
2.    Muzeum UJ - 9 pkt
3.    Zamek Królewski w Warszawie - 6 pkt.
4.    KBF - 2 pkt.
5.    Muzeum Auschwitz - 1 pkt.

Grupa B
1.    MHK - 6 pkt.
2.    Łańcut - 5 pkt. bramki:  4-3
3.    Majdanek - 5 pkt. bramki    4-5
4.    Edukatorzy Muzeum Auschwitz - 4 pkt. bramki 2-2
5.    Muzeum Galicja - 4 pkt. bramki 3-4

Drużyna gospodarza, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w tym roku grała praktycznie tylko z jednym zawodnikiem rezerwowym (kapitan Stanisław Klimkowicz, gracze w polu: Tomasz Wykurz, Dariusz Marczyński, Mirosław  Bydłoń, Mateusz Niemiec, Leszek Sibila, Sławomir Klimkowicz i bramkarz Szczepan Leśniak), bo już na początku drugiego meczu groźnej kontuzji doznał filar ekipy Mirek Bydłoń. Mimo to po raz pierwszy od pięciu lat zwyciężyliśmy w grupie: najpierw pokonując Muzeum Galicja 1-0 (Stanisław Klimkowicz), remisując z Edukatorami z Oświęcimia 1-1 (karny Dariusz Marczyński), 0-0 z Łańcutem, i w ostatnim meczu remisując z Majdankiem 1-1 (wyrównującą bramkę, dającą awans, w ostatniej sekundzie meczu strzelił Klimkowicz po wrzutce przez całe boisko Marczyńskiego).
W półfinałach nie było niespodzianek, najpierw Muzeum Sportu wygrało 3-0 z Łańcutem, a Muzeum UJ 2-1 z MHK (bramka dla naszego Muzeum: Mateusz Niemiec).
W meczu o trzecie miejsce Łańcut zremisował ponownie z MHK 0-0, ale okazał się lepszy w karnych 3-1. Mecz finałowy stał na bardzo dobrym poziomie sportowym, czego potwierdzeniem była jedna z bramek strzelona przez zawodnika z Warszawa przewrotką, tzw. nożycami. Po wyrównanym meczu Muzeum Sportu wygrało z Muzeum UJ ( wzmocnionym zawodnikiem Muzeum Manggha) 3-2.
To czwarty puchar dla tego Muzeum.
Warto zauważyć się, że w dwóch drużynach grały panie, które swoim zaangażowaniem i umiejętnościami nie odbiegały, od zaciekle walczących o Puchar prezydenta Krakowa, panów.

Ostateczne wyniki turnieju:
1.    Muzeum Sportu i Turystyki
2.    Muzeum UJ
3.    Muzeum w Łańcucie
4.    Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
5-6   Zamek Królewski w Warszawie i Państwowe Muzeum na Majdanku.
7-8 KBF i edukatorzy Muzeum Auschwitz.
9-10 Muzeum Galicja i Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo, 
 
Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.
 
Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.
 
Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. 
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.   
 
Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny. 
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów