Dom Zwierzyniecki

"PRZEDMIESZCZANIN" - oferta edukacyjna dla szkół

dodano 25.02.2019 - aktualizacja 25.03.2019
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ofertą edukacyjną dla szkół, która towarzyszy wystawie
PRZEDMIESZCZANIN

Wystawa Przedmieszczanin to pierwsza ekspozycja z cyklu PrzeMieszczanie, który wpisuje się w obchody jubileuszu 120-lecia istnienia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Przedmieścia były nieodzowną częścią każdej, albo przynajmniej prawie każdej struktury miejskiej. Miały nieocenione znaczenie gospodarcze dla miasta.
W historycznym ujęciu przedmieszczanin to człowiek mieszkający na przedmieściach, czyli na terenie położonym między miastem a wsią. Przez wiele dziesięcioleci, na pewno do początków XX wieku, Zwierzyniec był właśnie takim przedmieściem. Mieszkający tutaj ludzie w większości zarabiali na życie dzięki funkcjonującemu w sąsiedztwie miastu, a jednocześnie korzystali z relatywnie niskich kosztów życia poza obrębem granic administracyjnych miasta.
Dzisiaj trudno zdefiniować, co to jest przedmieście i kim są przedmieszczanie. Czy w ogóle istnieje odrębna grupa społeczna przedmieszczan? Gdzie znajdują się przedmieścia? Czy przedmieścia to tereny położone wokół granic administracyjnych Krakowa? Czy to tereny położone jeszcze wewnątrz tych granic, a ich charakter jest definiowany przez typ zabudowy i zajęcia ich mieszkańców? Czy za przedmieszczan możemy uznać ludzi mieszkających w okolicznych do Krakowa osadach, a pracujących w mieście? A może przedmieściami są współczesne osiedla mieszkaniowe, w których, podobnie jak na Zwierzyńcu sto lat temu, mieszkania są o wiele tańsze niż w prestiżowych śródmiejskich dzielnicach?

OFERTA EDUKACYJNA DLA SZKÓŁ

Zwyczaje przedmiejskie
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (klasy 1 -3)
Omówienie tradycyjnych zwyczajów związanych z przedmieściami Krakowa (Emaus, Rękawka, Lajkonik) połączone z warsztatami plastycznymi z tworzenia przedmiotów związanych ze zwyczajami przedmiejskimi.

W świecie dawnych przedmieść krakowskich
Lekcja dla uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Lekcja na temat tego, czym jest i czym było przedmieście, gdzie w przeszłości znajdowały się przedmieścia Krakowa i co to były jurydyki, zakończona skróconym odprowadzaniem po wystawie.

Pączkowanie miasta
Lekcja na temat mechanizmów rozwoju miasta, w których przedmieścia zawsze stanowiły niezwykle ważny element. Podczas zajęć omówiony zostanie rozwój Krakowa od średniowiecza aż po współczesne koncepcje metropolitalne.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Wstawa jest czynna od 15 lutego do 1 września 2019 r., od wtorku do niedzieli.
Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku po uprzednim umówieniu.
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
tel. 12 427 30 38; 12 427 00 26

Ceny zajęć:
oprowadzanie – 50 zł od grupy plus koszt biletów wstępu na wystawę: 3,50 zł od osoby
lekcja muzealna – 100 zł od grupy
warsztat muzealny – 120 zł od grupy
Bezpłatny wstęp na zajęcia przysługuje jednemu opiekunowi na 10 uczestników.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów