30.03.2019 kalendarium 31
Thesaurus Cracoviensis

Cykl warsztatów: Klinika dla rzeczy

dodano 24.10.2018 - aktualizacja 20.03.2019
Konserwacja zabytków korzysta z dorobku wielu dziedzin nauki, a praca konserwatora to zarówno działalność intelektualna, jak i manualna. Każdy obiekt podlegający konserwacji wymaga indywidualnego podejścia i właściwego sposobu postępowania z nim.
By zatem przybliżyć słuchaczom, jak złożonym zagadnieniem jest konserwacja poszczególnych kategorii zabytków, oddział Thesaurus Cracoviensis (ul. Księcia Józefa 337) zaprasza na warsztaty z cyklu Klinika dla rzeczy prowadzone przez specjalistów z Pracowni Konserwacji Muzealiów MHK. Zaproszenie kierujemy szczególnie do osób dorosłych zainteresowanych konserwacją i restauracją dzieł sztuki, a także historią sztuki. Zachęcamy również właścicieli starych, zniszczonych przedmiotów, aby przynieśli je ze sobą i z pomocą naszych specjalistów nauczyli się, jak je ratować.

PAPIEROWY MARZEC
…czyli spotkanie z Konserwatorem Papieru
30 marca 2019 r., godz. 10.00

Spotkanie rozpocznie się w pracowni konserwacji papieru, gdzie pokazane zostaną urządzenia, w które wyposażona jest pracownia. Zostanie wyjaśnione ich działanie i zastosowanie. Na pokazie, który będzie kolejnym punktem spotkania, omówione będą tematy związane z konserwacją, przechowywaniem i eksponowaniem obiektów na podłożu papierowym. Spotkanie zakończą warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą mieli możliwość wykonania podstawowych zabiegów konserwatorskich.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji papieru.

KWIECIEŃ W OBRAZACH
…czyli spotkanie z Konserwatorem Malarstwa
27 kwietnia 2019 r., godz. 10.00

Spotkanie otworzy prezentacja, podczas której omówione zostaną rożne podłoża malarskie, takie jak papier, karton i płótno, oraz związana z tematem problematyka konserwatorska (na przykładach obrazów ze zbiorów MHK). Następnie konserwator oprowadzi uczestników po Thesaurusie – ze szczególnym zwróceniem uwagi na profilaktykę i sposób przechowywania obrazów w zależności od podłoża.
W Pracowni Konserwacji Malarstwa zwiedzający zaznajomieni zostaną z pracą konserwatora obrazów – warsztatem pracy i stosowanymi w pracowni narzędziami, np. stołem próżniowym. Spotkanie zakończy wykonanie przez uczestników prostych zabiegów konserwatorskich  uwzględniających  rożne metody naprawcze, w zależności od podłoża.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji malarstwa.

BŁAWATNY MAJ
…czyli spotkanie z Konserwatorem Tkanin
25 maja 2019 r., godz. 10.00

W części teoretycznej omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, malowidła, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Na przykładzie muzealiów zgromadzonych w Składzie Bławatnym uczestnikom zostanie też przybliżona profilaktyka i sposób przechowywania tkanin.
W części praktycznej, która odbędzie się w Pracowni Konserwacji, uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie  metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny konserwacji tkanin.

INTROLIGATORSKI CZERWIEC
…czyli spotkanie z Introligatorem
29 czerwca 2019 r., 10.00

Spotkanie rozpocznie wykład prezentujący historyczne techniki i technologie opraw introligatorskich, a także stosowane w introligatorstwie materiały. Będzie można również obejrzeć stare narzędzia i czcionki introligatorskie znajdujące się w muzealnym magazynie. Następnie, przy oprawach mistrza tego rzemiosła – Roberta Jahody – omówiony zostanie warsztat pracy introligatora. W części praktycznej uczestnicy,  pod czujnym okiem prowadzącego, wykonają papiery introligatorskie, klejenia, uzupełnienia i grawerunki.
Na zakończenie zajęć: porady i konsultacje z dziedziny introligatorstwa.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Centrum Obsługi Zwiedzających:
e-mail: info@mhk.pl

Koszt: 12 złotych od osoby