Wydarzenia

Pałac Krzysztofory

"Tadeusz Kościuszko − żołnierz wolności" - cykl zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkolnej

dodano 04.03.2015 - aktualizacja 20.03.2019
W związku z kolejną rocznicą przycięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym Pałac Krzysztofory – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przygotował serię zajęć, które w wielowątkowy i ciekawy sposób mają ukazać postać bohatera:
Nazywam się Kościuszko, Tadeusz Kościuszko! (warsztaty)
szkoła podstawowa, klasy I–III
Na zajęciach dzieci dowiedzą się w przystępny sposób, kim był Tadeusz Kościuszko, dlaczego nazywany jest wielkim bohaterem w walce o wolność nie tylko Polaków, ale i Amerykanów. Uczniowie poznają go również od nieco innej, bardziej prywatnej strony: jak wygląda, jakie były jego ulubione przysmaki. Uczestnicy zajęć zastanowią się, czy w naszym otoczeniu są miejsca upamiętniające bohatera.
W części praktycznej dzieci będą wykonywać z papieru czapki krakuski oraz zaprojektują i wykonają odznaczenia wojskowe inspirowane Tadeuszem Kościuszką.
Tadeusz Kościuszko – żołnierz wolności (warsztaty)
szkoła podstawowa, klasy IV–VI, gimnazjum, szkoła średnia
Tadeusz Kościuszko – postrzegany jako bohater i polski, i amerykański – zapisał się w historii przede wszystkim jako inżynier i dowódca wojskowy. Na zajęciach przedstawione zostaną jego osiągnięcia militarne na tych dwóch obszarach. Pomoże w tym specjalnie przygotowana gra planszowa będąca symulacją bitwy pod Racławicami. Czy zwycięstwo Polaków było w tej bitwie przesądzone? Uczestnicy przekonają się o tym, wcielając się w postaci dowódców obu walczących stron. Warsztaty pomogą również odkryć, co ukształtowało poglądy i losy Tadeusza Kościuszki, a także pokażą, że jego legenda ukształtowała się nie tylko dzięki zdolnością wojskowym.
Z depeszą do Tadeusza Kościuszki… (spacer)
szkoła podstawowa, klasy IV-VI, gimnazjum, szkoła średnia
Za sprawą przysięgi Tadeusza Kościuszki Kraków stał się miejscem symbolicznego wybuchu insurekcji w 1794 roku. Spacer rozpocznie się w Pałacu Krzysztofory, gdzie pokazane zostaną wybrane pamiątki związane z Kościuszką, następnie uczestnicy spaceru przejdą do miejsc, które nawiązują do postaci Naczelnika, a znajdują się na Rynku Głównym. Uczestnicy będą mieli za zadanie odnaleźć Tadeusza Kościuszkę i dostarczyć mu depeszę. Będzie to możliwe po rozwiązaniu zadań, jakie będą na nich czekać na poszczególnych etapach spaceru. W trakcie spaceru przedstawione będą nie tylko związki Kościuszki z Krakowem, ale i najważniejsze dokonania tego bohatera narodowego.
Koszt 90-minutowych warsztatów wynosi 120 zł od grupy. Grupy mogą liczyć do 25 osób. Zapraszamy do Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. Zajęcia można rezerwować telefonicznie pod numerem telefonu 12-61-92-335 lub pod adresem krzysztofory@mhk.pl.