Wydarzenia

Ulica Pomorska

Turniej debat oksfordzkich w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo

dodano 01.03.2019 - aktualizacja 25.03.2019
Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z Krakowa i okolic, do udziału w projekcie edukacyjnym - turnieju debat oksfordzkich „Debaty Pamięci”, organizowanym przez Filię Oddziału IV Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska”, we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców. „Debaty Pamięci” są częścią programu tegorocznych uroczystości Dni Pamięci Ofiar Gestapo.  
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się od kampanii wrześniowej w Polsce. Celem turnieju jest chęć zmierzenia się z przyczynami i przebiegiem tamtych wydarzeń. W myśl zasad debaty oksfordzkiej, tezy zostaną opracowane w sposób uniwersalny i wyważony, gwarantując obu stronom sporu równe szanse w odniesieniu zwycięstwa.
W projekcie wziąć udział może 8 szkół ponadpodstawowych. Szkoły zostaną podzielone do dwóch czterodrużynowych grup. Do debaty finałowej awansują zwycięzcy grup, a drużyny, które były drugie w grupach zmierzą się w debacie o III miejsce w projekcie. W ramach projektu odbędą się łącznie 4 rundy debat. Każda runda debat zostanie poprzedzona obowiązkowymi wykładami historycznymi. 
W każdym miesiącu odbędzie się jedna runda debat. Obowiązkiem każdej szkoły biorącej udział w projekcie jest wystawienie i przygotowanie drużyny mówców oraz zapewnienie publiczności co najmniej na jednej debacie grupowej i finale. 
Projekt będzie trwał od kwietnia do września 2019 r. Faza grupowa odbędzie się pomiędzy kwietniem a czerwcem, finał zaś będzie miał miejsce podczas uroczystości Dni Pamięci Ofiar Gestapo, 13 września 2019 r. Szczegółowe terminy debat zostaną ustalone na spotkaniu z nauczycielami/ opiekunami drużyn. 
Udział w turnieju jest bezpłatny. Dla zwycięskich pierwszych 3 drużyn czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, zaś pozostałych nagrody książkowe. 
 
Rejestracja rozpocznie się w dniu 11 marca o godz. 18:00 i trwać będzie do 18 marca, do godz. 24:00.
Zarejestrować zespół do debat  można pisząc na adres: debatypamieci@gmail.com

Turniej odbywa się zgodnie z zasadami IV Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.  Szczegółowe zasady można znaleźć pod linkiem:  
 
Harmonogram projektu: 
1. Rejestracja drużyn 11 – 18 marca 
2. Spotkanie organizacyjne 25 marca
3. I runda debat grupowych kwiecień 
4. II runda debat grupowych maj 
5. III runda debat grupowych czerwiec 
6. IV runda - Finał projektu 13 września 
 
Pytania ws. debat prosimy kierować pod adres: dnipamieci@mhk.pl
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo, 
 
Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.
 
Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.
 
Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. 
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.   
 
Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny. 
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów