Wydarzenia

Dom Zwierzyniecki

Uwaga, uwaga! Portrecista ze Zwierzyńca, czyli Hofman poszukiwany!

dodano 25.01.2019 - aktualizacja 26.03.2019
„Wiosna 1922… Podobno nie ma już na Zwierzyńcu dziecka czy ciekawszej kobiety której nie namalowałby Hofman. (…) Malarz wstaje wcześnie i chodzi z uliczki na uliczkę w poszukiwaniu ciekawych modeli. (…) Willa przy ul. Spadzistej 16 przypomina w ciągu dnia przedszkole. Pełna jest dzieci w różnym wieku i różnych zabawek. W ogrodzie czynna jest piaskownica, huśtawki, drabinki.” 
Tak po latach Józef Czajkowski opisywał zwierzyniecką pracownię Wlastimila Hofmana, ucznia i przyjaciela Jacka Malczewskiego, autora niezwykłych kompozycji symbolicznych, obrazów religijnych i wnikliwych portretów. 
Artysta tworzył na Zwierzyńcu blisko 20 lat uwieczniając szczególnie jego najmłodszych mieszkańców i tworząc niezwykły portret Zwierzyńca. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC) zachowało się kilka fotografii. 
Może rozpoznają Państwo na nich swoich bliskich, a może w Państwa domu wciąż znajduję się zwierzynieckie portrety lub wspomnienia o Wlastimilu Hofmanie? Muzeum Historyczne Miasta Krakowa chciałoby przypomnieć na Zwierzyńcu tego niezwykłego malarza, więc liczymy na Państwa bezcenną pomoc!

Czekamy na wszelkie informacje i opowieści pod nr tel. 12 427 00 26 lub mailem: zwierzyniec@mhk.pl 

(Zdjęcia w galerii pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfroweg)

Galeria

Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo, 
 
Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.
 
Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.
 
Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. 
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.   
 
Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny. 
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów