Wydarzenia

13.04.2019 kalendarium 31
Ulica Pomorska

Wydarzenia towarzyszące wystawie "Pomyśl o pseudonimie dla siebie"

dodano 27.09.2018 - aktualizacja 25.03.2019
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszace wystawie Pomyśl o pseudonimie dla siebie, prezentowanej w Fabryce Emalia Oskara Schindlera do 7 lipca 2019.
 
KWIECIEŃ
13 kwietnia (sobota), godz.14.00 
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Pomyśl o pseudonimie dla siebie…

26 kwietnia (piątek), godz. 10.00 
Wszyscy jesteśmy żołnierzami
Gra miejska przygotowana we współpracy z IPN w Krakowie: Tomasz Stachów (MHK), Michał Masłowski oraz Dariusz Gorajczyk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie)
Więcej informacji oraz regulamin gry: https://www.mhk.pl/aktualnosci/gra-miejska-wszyscy-jestesmy-zolnierzami
Wszyscy jesteśmy żołnierzami jest historyczną grą miejską. Gra tematycznie nawiązuje do dziejów II Rzeczpospolitej oraz konspiracji w Krakowie w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1945. Skierowana jest do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół średnich wraz z nauczycielami. 
Gracze, podzieleni na maksymalnie 6-osobowe zespoły, wcielą się w postacie które w 1939 r. miały od 14 do 16 lat. Okres ich dorastania oraz wczesnej młodości przypadł na czas II wojny światowej.
Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami wymagającymi wykazania się dużą wyobraźnią, umiejętnością wyciągania wniosków i praktycznym zastosowaniem uzyskanych informacji. Tłem dla gry jest głównie ponura rzeczywistość okupowanego Krakowa. Uczestnicy będą mogli doświadczyć, jak ich rówieśnicy sprzed ponad 75 lat traktowali niebezpieczeństwo jako wyzwanie połączone ze służbą i bezinteresownym poświęceniem dla innych i ojczyzny. 
Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.
 
Gra będzie przebiegać w najbliższym rejonie centrum Krakowa. Zgłoszenie powinno zawierać: imiona i nazwiska uczestników, wiek uczestników, nazwę drużyny, numer telefonu komórkowego lidera zespołu oraz adresy mailowe członków drużyny. Szczegółowe informacje na temat miejsca startu, każdy zespół otrzyma po zgłoszonej rejestracji. 
Rejestracja 6-osobowych zespołów do gry pod nr. tel. 12 633 14 14 lub na adres
MAJ 
11 maja (sobota), godz. 12.00
Śladami konspiracji
Spacer edukacyjny, przewodnikiem będzie Wojciech Górny (MHK).
Spacer edukacyjny na trasie Fabryka Schindlera – ul. Zabłocie – pl. Bohaterów Getta – ul. Bolesława Limanowskiego – Rynek Podgórski
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą miejsca związane z cywilną i wojskową działalnością konspiracyjną na terenie Podgórza – miejsca związane m.in. z Żydowską Organizacją Bojową i z harcerzami podgórskiego plutonu Grup Szturmowych „Alicja”.
Miejsce zbiórki: Fabryka Schindlera
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
 
CZERWIEC 
8 czerwca (sobota), godz. 12.00 
Śladami konspiracji
Spacer edukacyjny, przewodnikiem będzie Wojciech Górny (MHK).
Spacer edukacyjny na trasie Fabryka Schindlera – ul. Zabłocie – pl. Bohaterów Getta – ul. Bolesława Limanowskiego – Rynek Podgórski
Podczas zajęć uczestnicy zobaczą miejsca związane z cywilną i wojskową działalnością konspiracyjną na terenie Podgórza – miejsca związane m.in. z Żydowską Organizacją Bojową i z harcerzami podgórskiego plutonu Grup Szturmowych „Alicja”.
Miejsce zbiórki: Fabryka Schindlera
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
 
15 czerwca (sobota), godz.15.00 
Oprowadzanie po wystawie czasowej Pomyśl o pseudonimie dla siebie

LIPIEC
7 lipca (niedziela), godz. 15:00 
Finisaż wystawy: oprowadzanie po wystawie czasowej Pomyśl o pseudonimie dla siebie…
 
* Od 1 października 2018 do 20 czerwca 2019 istnieje możliwość zgłaszania grup na bezpłatny warsztat pt. Konspiratorzy – ludzie Polskiego Państwa Podziemnego w Krakowie. Zajęcia mają na celu zaprezentowanie historii Polskiego Państwa Podziemnego przez pryzmat losów tworzących go ludzi, zaangażowanych w pracę społeczną i polityczną. Działając w skrajnie trudnych warunkach byli wyrazicielami ówczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i średnich. Poziom trudności prowadzonych zajęć każdorazowo dostosowany będzie do wieku oraz wiedzy uczestników. Warsztaty obejmują kwestie z zakresu takich przedmiotów jak: język polski, wiedza o społeczeństwie i historia. Zgłoszenia pod nr. tel.: 12 257-10-17, 12 257-00-95, 12 257-00-96 wew. 104
 
Przejdź do wystawy
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo, 
 
Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.
 
Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.
 
Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. 
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.   
 
Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny. 
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów