Muzeum Teatralne

Z zbiorów Cyfrowego Thesaurusa - karta z menu zaprojektowana przez Stanisława Wyspiańskiego

dodano 08.10.2016 - aktualizacja 25.03.2019
Menu bankietu pożegnalnego na cześć Tadeusza Pawlikowskiego, projekt S. Wyspiański
Latem 1899 roku, Tadeusz Pawlikowski kończył sześcioletnią  kadencję na stanowisku dyrektora Teatru Miejskiego w Krakowie, niebawem miał opuścić miasto, mając nadzieję na objęcie dyrekcji nowo powstałego teatru we Lwowie. Aby godnie pożegnać odchodzącego dyrektora, który jak pisała ówczesna prasa: „postawił scenę krakowska bardzo wysoko (…), wyrobił cały szereg znakomitych aktorów, stworzył harmonijny ensamble, otworzył przystęp (…) wszystkim nowym talentom literackim, nie oglądając się na osobista korzyść lub stratę. Zepsuł krakowska publiczność przyzwyczajając ją do tak wysokiego poziomu wystawy i do takiej piękności zewnętrznych ram widowiska, jakich na stałe mieć w Krakowie nie możemy.” („Czas” 1899, nr 149), powołano komitet organizujący uroczyste pożegnanie Pawlikowskiego z teatrem krakowskim. W gronie członków  komitetu znaleźli się Kazimierz Morawski, znakomity filolog klasyczny, Stanisław Pareński, ceniony lekarz, August Sokołowski, profesor historii sztuki, Lucjan Rydel, Stanisław Wyspiański oraz kilku radnych miejskich. W sobotę 1 lipca 1899 roku w teatrze udekorowanym kwiatami odbyła się uroczystość. Pierwsza część uroczystości odbyła się na scenie. Po pierwszym akcie przedstawienia Buntu Napierskiego Jana Kasprowicza,  aktor Ludwik Solski wprowadził dyrektora, którego publiczność przywitała „nie milknącymi długo oklaskami i setkami bukietów i kwiatów, rzucanych z lóż i foteli na scenę” („Czas” 1899, nr 149). Potem wygłaszano laudacje i wręczano dyrektorowi wieńce w imieniu aktorów (Ludwik Solski) i artystów dramatycznych (Jan Kasprowicz, Lucjan Rydel, Zygmunt Sarnecki, Stanisław Wyspiański). Po przedstawieniu w foyer teatru odbyła się druga część pożegnalnego wieczoru tj. uroczysty bankiet, w którym wzięło udział blisko 60 osób. Wznoszono liczne toasty, uczestnikom bankietu rozdano kartę z menu, zaprojektowaną przez Wyspiańskiego. Na menu przyjęcia, które dostarczyła restauracja  teatralna Turlińskiego, złożyły się: łosoś, sos tatarski, combry sarnie garnirowane, pulardy z rożna, kompoty, sałaty, lody, owoce, kawa oraz wina: Rȕdesheimer, Medoc, Barsac. Spotkanie w foyer teatr trwało do godziny drugiej po po północy.
Poniżej opis karty menu zaprojektowanej przez  Stanisława Wyspiańskiego, wówczas debiutującego dramaturga i scenografa, która znajduje się w zbiorach MHK stanowiąc cenną pamiątkę po opisanym wydarzeniu w krakowskim teatrze z 1 lipca 1899 r.:
Pośrodku rysunek kobiety w tanecznym ruchu, odzianej w powiewne długie szaty; na nogach sandały, a w prawej ręce podniesionej do góry maska. Dookoła rysunku napis ręką Wyspiańskiego: „Uczta na cześć dyrektora Tadeusza Pawlikowskiego wydana przez obywateli miasta we foyer teatru. Menu: łosoś, sos tatarski, combry sarnie garnirowane, pulardy z rożna, kompoty, sałaty, lody, owoce, kawa, wina.  Dnia pierwszego lipca w Krakowie 1899 r.”.
Opisany obiekt można znaleźć na portalu Cyfrowy Thesaurus.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów