Fabryka Schindlera

Zapisz się na Bieg Pamiętaj z Nami 2019!

dodano 19.02.2019 - aktualizacja 25.03.2019
Bieg Pamiętaj z Nami 2019 / dystans: 5 km / start: ulica Lipowa – 13 kwietnia – godz. 12.00

Trasa: ul. Lipowa (start) – ul. Romanowicza – ul. Zabłocie– łącznica pod mostem Kotlarskim – most Kotlarski – ul. Kotlarska– ul. Podgórska– Bulwar Kurlandzki (do Skałki) – nawrotka po pochylni– powrót Bulwarem Kurlandzkim – kładka im Ojca Bernatka – ul. Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)
Pakiet startowy: koszulka termo, medal pamiątkowy, plecak, bezpłatny bilet wstępu do Muzeum Krakowa (Fabryka Schindlera/Apteka pod Orłem/Ulica Pomorska) – ważny do 30 IV 2019 r.

Nagrody pieniężne i rzeczowe dla zwycięzców w klasyfikacjach: generalnej, wiekowych (kobiet i mężczyzn), drużynowej, rodzinnej, pracowników muzeów, pracowników służb mundurowych

Opłaty startowe:
– do końca lutego: 25 zł;
– marzec – 35 zł;
– w biurze zawodów w przeddzień i w dniu biegu: 50 zł

Przed nami 7. edycja biegu Pamiętaj z Nami na dystansie na 5 km – ze zmienioną trasą w początkowym odcinku – startujemy z ulicy LIPOWEJ!

Poprzez wydarzenie Pamiętaj z Nami popularyzujemy wiedzę o historii krakowian i Krakowa lat wojny i okupacji. Na wystawach w oddziałach: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem i Ulica Pomorska przedstawiamy dramatyczne wydarzenia, trudne wojenne wybory oraz mówimy o ówczesnych postawach. Czujemy się odpowiedzialni za upowszechnianie właściwych wzorców zachowań – w tym także promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywnego wypoczynku. Pragniemy też przekonać nieprzekonanych o zbawiennym wpływie sportu na rozwój fizyczny, emocjonalny, intelektualny oraz społeczny.

Zachęcamy więc do udziału w biegu wszystkich tych, którzy już biegają oraz tych, którzy dopiero zastanawiają się nad podjęciem takiego wyzwania. Odrobina wysiłku w połączeniu z dawką historii to najlepszy przepis na wzmocnienie i ciała, i ducha.

Przy okazji przyczynimy się do podwyższenia wskaźników dotyczących aktywności fizycznej Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca podejmowanie aktywności fizycznej minimum dwa razy w tygodniu. Według badań warunek ten spełnia jedynie dwóch na pięciu Polaków. Przy tym najczęściej wybieraną przez Polaków aktywnością jest bieganie. Biorąc udział w biegu Pamiętaj z Nami sprawdzicie swoje możliwości przed dłuższymi biegami lub rozpoczniecie przygodę z nową formą rekreacji fizycznej. Nie obawiajcie się – przewidzieliśmy porady dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem i pomożemy przygotować się wam do biegu. Wykorzystajcie więc świetną okazję, by wziąć udział w biegu ze szlachetnym przesłaniem!

Czekamy na was na starcie 13 kwietnia – ruszamy wyjątkowo z ul. Lipowej 4 (sprzed Fabryki Emalia Oskara Schindlera) w samo południe (godz. 12.00). Znak do startu da olimpijczyk, wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata Grzegorz Sudoł.

Nie zastanawiajcie się – historię naprawdę można łączyć ze sportem, a do pokonania jest tylko 5 km w ciągu jednej godziny, więc możecie biec lub maszerować.

Dekorować i nagradzać zwycięzców będziemy na Placów Bohaterów Getta, natomiast kibice, oczekując na biegaczy już od godz. 11.00, będą mogli wziąć udział w warsztatach kuchni okupacyjnej i warsztatach plastycznych.

Co więcej? Tradycyjnie będziemy kwestować wraz z Polską Akcją Humanitarną na ofiary wojny w Jemenie. Będzie też można oddawać krew w mobilnej stacja krwiodawstwa usytuowanej na Placu Bohaterów Getta, a także zarejestrować się jako dawca szpiku.

Bieg jest jednym z kilkunastu punktów programu dwudniowego wydarzenia Pamiętaj z Nami, na które składają się wykłady, warsztaty, spacery edukacyjne oraz widowisko artystyczne.

Szczegółowy program całego wydarzenia Pamiętaj z Nami:

Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów