Pałac Krzysztofory

Ze zbiorów Cyfrowego Thesaurusa - karta pocztowa inspirowana postacią Ireny Solskiej

dodano 22.09.2014 - aktualizacja 24.03.2019
Sylweta nr 20 pt.
W zbiorach MHK znajduje się wiele ciekawych i cennych zbiorów. Ich znaczna część udostępniona jest online na portalu Cyfrowy Thesaurus. Zapraszamy do odkrywania jego obszernych zasobów.
Dziś przedstawiamy kartę pocztową, zaprojektowaną przez Stanisława Eljasza-Radzikowskiego Złotymi włosy i pawim wiła ogonem..., zainspirowaną postacią aktorki - Ireny Solskiej.
Karta pocztowa przedstawia wizerunek półnagiej kobiety, z wężowymi, wijącymi się złotymi włosami, z koroną na głowie, skrzydłami u ramion, to pół-kobieta, pół-rajski ptak z pawim ogonem, unosząca się nad wieżami Krakowa.
Przedstawiona na karcie kobieca postać to aktorka, Irena Solska. Jej sylwetkę uwiecznił Stanisław Eljasz-Radzikowski na sylwecie nr 20 zatytułowanej: Złotymi włosy i pawim wiła ogonem... Urzeczony Solską stworzył cykl oryginalnych portretów, które ukazały się jako seria 43 kart pocztowych pod nazwą Sylwety, z których każda miała swój tytuł, często metaforyczny. Każda z pozostałych sylwet inspirowana osobą i osobowością aktorki przedstawia jej sylwetkę w różnych pozach i postaciach. I choć nigdzie nie wymieniono  nazwiska Ireny Solskiej wiadomo, iż to ona była natchnieniem dla artysty.
Stanisław Eljasz-Radzikowski (1869–1935), był synem Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania był znawcą Tatr i malarzem. Jego przyjaźń z małżeństwem Ludwika i Ireny Solskich sięga roku 1902, kiedy to we Lwowie praktykował jako lekarz kliniki uniwersyteckiej.  Po roku 1905 Radzikowski spotykał Solskich w Krakowie i we Lwowie, zaś w latach 1912–1914, kiedy był lekarzem klimatycznym w Zakopanem, utrzymywał kontakt z Ireną Solską, która mieszkała tam z chorą córką. Zafascynowany artystką stworzył  cykl jej sylwetek nadając im symboliczne tytuły, np. Tęsknota, Tajemnica czy Panna morska. Karty z sylwetkami, zaprojektowane przez Radzikowskiego, przypominają rozpowszechnione w Europie w końcu XVIII i na początku XIX wieku, karty wzorowane na sztuce Dalekiego Wschodu: wycięte z ciemnego papieru i naklejone na jasnym tle sylwetki, z częstymi motywami kwiatowymi.
W zbiorach teatralnych MHK zachowało się 36 kart pocztowych z serii Sylwety, są one tym cenniejsze, iż komplet 43 Sylwet należy dziś do rzadkości. Zachowane karty można oglądać na portalu Cyfrowy Thesaurus.
Małgorzata Palka
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów