Ze zbiorów Cyfrowego Thesaurusa: Dom Legionistów przy Oleandrach

dodano 09.08.2017 - aktualizacja 24.03.2019
Dom Legionistów, projekt Adolf Szyszko-Bohusz, l. 30. XX w.
W 20. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów w całym kraju odbyły się wielkie uroczystości. Szczególny charakter miały one w Krakowie, skąd rozpoczęła się droga do niepodległości 6 sierpnia 1914 r.
Rozpoczęły się one w niedzielę 5 sierpnia od specjalnej mszy świętej w Bazylice Mariackiej. Po nabożeństwie pochód przeszedł na ulicę Jagiellońską, gdzie na frontonie kamienicy pod nr. 9 odsłonięto okolicznościową tablicę pamiątkową, ufundowaną przez Koło Mieszczańskie, które tutaj właśnie miało swoją siedzibę. Następnie udano się na ulicę Piłsudskiego. Tam na kamienicy, mieszczącej wówczas seminarium nauczycielskie, wmurowano okazałą tablicę, przypominającą o uchwale Rady Miasta Krakowa, która 3 października 1933 r. postanowiła zmienić nazwę ul. Wolskiej na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po odsłonięciu tablicy uformował się pochód, zmierzający w stronę Oleandrów. Na jego czele szli ci, którzy dwadzieścia lat wcześniej ruszyli do zaboru rosyjskiego.

Idą… Wzrok nie może oderwać się od siwych mundurów, okrągłych maciejówek i wysokich czak ułańskich Beliniaków.
Wracają… wiedzieliśmy, że wrócą. Wyszli z tego miejsca przed laty dwudziestu. Otrzymali rozkaz: „Kierunek marszu – Polska Niepodległa” – I doszli. Nie wszyscy. Kolumna jest bardziej zwarta. Idzie krokiem powolniejszym – niż wtedy… Bo mają za sobą 20 lat marszu – pisał wówczas Ilustrowany Kurier Codzienny w relacji zatytułowanej Pierwsza Kadrowa wraca do Oleandrów.

Kulminacyjnym punktem krakowskich obchodów rocznicowych było otwarcie Domu Legionistów przy ul. Oleandry 3, a dokładniej jego pierwszego skrzydła. Docelowo dom, zaprojektowany przez wybitnego architekta krakowskiego Adolfa Szyszko-Bohusza, miał składać się z dwóch identycznych budynków połączonych trzecim oraz kolumnadą. Niestety, brak funduszy i wybuch II wojny światowej spowodował, że domu nie dokończono. Po wojnie komunistyczne władze oczywiście budowy nie kontynuowały, a w latach 70. w miejscu drugiego budynku postawiono biurowiec, co przekreśliło szanse na dokończenie projektu Szyszko-Bohusza.

Pierwotny projekt Domu Legionistów, a także zdjęcia z jego budowy i uroczystego otwarcia można oglądać w portalu Cyfrowy Thesaurus. Polecamy.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów