Ze zbiorów Cyfrowego Thesaurusa: Ignacy Krieger - fotograf Krakowa

dodano 17.02.2017 - aktualizacja 24.03.2019
Autoportret Ignacego Kriegera, ok. 1885 r.
W 2017 roku świętujemy jubileusz 200-lecia urodzin znakomitego fotografa Ignacego Kriegera. Przyszedł on na świat w miejscowości Mikołaj w pobliżu Wadowic, w rodzinie żydowskiej. Do Krakowa przybył w 1860 roku i otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny przy ul. Grodzkiej 13, ogłaszając ten fakt w prasie wraz z informacją, że potrzebne umiejętności zdobył podczas zagranicznej praktyki. Następnie przeniósł atelier do kamienicy Bonerowskiej w narożu Rynku Głównego 42 i ul. św. Jana, gdzie zakład funkcjonował nieprzerwanie aż do likwidacji w 1926 roku, a więc przez ponad pół wieku! Ignacy zmarł w 1889 roku, został pochowany na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej i to właśnie inskrypcja umieszczona na nagrobku, podająca jego wiek w chwili śmierci, pozwala określić datę urodzenia na 1817, a nie 1820, jak wcześniej sądzono.
Po śmierci Kriegera atelier prowadzili jego potomkowie: syn Natan (1844-1903) i córka Amalia (1846-1928), którzy już wcześniej pomagali ojcu. W 1926 roku osiemdziesięcioletnia Amalia, ze względu na brak spadkobierców, podjęła decyzję o zamknięciu zakładu. Wielotysięczny zbiór szklanych negatywów oraz wyposażenie pracowni aktem prawnym z dnia 29 marca 1926 roku przekazała Gminie m. Krakowa. Po wielu perypetiach kolekcja ponad 8,5 tys. klisz szklanych w 1967 roku trafiła ostatecznie do zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W naszym zasobie znajduje się także ponad 900 oryginalnych odbitek z zakładu Kriegerów, w większości naklejonych na firmowe tekturki. Specjalnością zakładu były tzw. krajowidoki, będące pierwowzorem widokówek, ukazujące zarówno szacowne krakowskie zabytki, jak i nowo powstające budynki. Popularnością cieszyły się także wizerunki typów ludowych z Krakowa i okolic.
Część przebogatej spuścizny Kriegerów umieściliśmy w portalu Cyfrowy Thesaurus – zachęcamy do częstych odwiedzin! Wśród opublikowanych tam obiektów znajduje się autoportret Kriegera, datowany na około 1885 rok. Jest to typowa fotografia atelierowa z tego okresu, ukazująca starszego mężczyznę z charakterystycznym zarostem, który siedzi na krześle o ozdobnym oparciu, z ręką wspartą na stoliku. Na uwagę zasługuje aspekt techniczny: ów autoportret to szklana klisza wykonana w technice mokrego kolodionu, czyli jednej z najstarszych technik fotograficznych. W zbiorach MHK znajduje się ponad 3,5 tys. klisz tego typu pochodzących z zakładu Ignacego Kriegera – jest to jedyna taka kolekcja w Polsce!
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów