Ze zbiorów Cyfrowego Thesaurusa: Początki fotografii tatrzańskiej

dodano 06.12.2016 - aktualizacja 24.03.2019
Piękno przyrody, świeże powietrze, widoki zapierające dech w piersiach – to wszystko powoduje, że górskie wędrówki mają swoich miłośników o każdej porze roku. Dziś turyści na ogół zabierają ze sobą poręczny aparat cyfrowy lub smartfon, którym bez trudu mogą utrwalić urodę krajobrazu, jednak w drugiej połowie XIX wieku fotografia plenerowa stanowiła prawdziwe wyzwanie. Wprawdzie nowy wynalazek preparowania płyt negatywowych i przygotowywania papieru światłoczułego umożliwił wyjście w teren, ale proces ten był bardzo skomplikowany i dostępny tylko dla specjalistów.  Fotografowi towarzyszyli pomocnicy – tragarze, którzy dźwigali ciężki aparat fotograficzny, szklane klisze, statywy, chemikalia... Niezbędna była również przenośna ciemnia, w której wywoływano klisze – w tej roli sprawdzał się szczelny namiot.
Był to czas, kiedy Tatry stawały się modne, a widoki górskie „zdjęte” przez wybitnych fotografów, reprodukowane następnie w czasopismach w postaci heliograwiur, przybliżały góry społeczeństwu, co owocowało ich popularyzacją. Jak pisał w 1881 r. Walery Eljasz (1840-1905) – malarz i autor pierwszych ilustrowanych przewodników po Tatrach i Pieninach, „Wiele się przyczyniają do rozgłosu Tatr fotografie zdejmowane na miejscu z natury”.
Na fotografii ze zbiorów Cyfrowego Thesaurusa widzimy malowniczy Czarny Staw pod Rysami, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Morskiego Oka. Nad lustrem wody wznoszą się skaliste zbocza z płatami śniegu w załomach. Autorem zdjęcia jest Awit Szubert (1837-1919) – zawodowy fotograf, właściciel zakładów fotograficznych w Krakowie i Szczawnicy. Szubert należał do grona pionierów fotografii krajobrazowej i górskiej. Pomimo wątłego zdrowia, organizował wyprawy fotograficzne w okolice Szczawnicy i Zakopanego, które wymagały kilkudniowego pobytu w terenie i nocowania w szałasach pasterskich lub pod namiotem, co stanowiło nie lada wyzwanie dla cierpiącego na reumatyzm fotografa – jednak urok górskich krajobrazów był nieporównanie większy.
Prezentowana fotografia pochodzi z serii wykonanej na zlecenie Towarzystwa Tatrzańskiego w latach 1876-1878, we współpracy ze wspomnianym wyżej Walerym Eljaszem, który przygotował spis widoków do zdjęć. W sumie Szubert wykonał wówczas w Tatrach 59 fotografii, ukazujących m.in. Zakopane, Dolinę Kościeliską, Halę Gąsienicową, Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów. Widoki te były wykorzystywane do wydawnictw albumowych, takich jak „Album widoków tatrzańskich” czy „Widoki z Tatr i Pienin”, a ich autor otrzymał kilka nagród na zagranicznych wystawach.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów