Aktualności

Komunikaty

Muzeum Podgórza

Muzeum Podgórza - wystawa czasowa nieczynna w dniach 14 - 15 stycznia

Szanowni Państwo, ze względów technicznych, wystawa czasowa "Krakowskie Drogi Żelazne" będzie nieczynna w dniach 14 - 15 stycznia. Przepraszamy za utrudnienia.

Zmiana cen biletów

Szanowni Państwo,
informujemy, że od 1 lutego 2020 roku nastąpi zmiana cennika biletów wstępu oraz usług przewodnickich. Dotyczy ona również wszystkich rezerwacji dokonanych od 5 grudnia 2019 r. na bilety z terminem zwiedzania od dnia 1 lutego 2020.
 
Rynek Podziemny

Rynek Podziemny nieczynny w dniach 9-11 marca 2020

Informujemy, że w związku z pracami konserwtorskimi Rynek Podziemny będzie nieczynny w dniach 9-11 marca 2020. Przepraszamy za niedogodności.

Od stycznia nowe godziny zwiedzania Thesaurus Cracoviensis

Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis od 2 stycznia 2020 r.

Dr Michał Niezabitowski wiceprzewodniczącym Rady Programowej NIMOZ

17 grudnia 2019 r. odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) III kadencji (2019-2022), podczas którego na wiceprzewodniczącego Rady wybrano dr Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa. W posiedzeniu Rady wziął udział Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN.
KL Plaszow

Informacja po konsultacjach społecznych w sprawie upamiętnienia terenu dawnego KL Plaszow

16 grudnia 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących formy upamiętnienia na terenie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow.

Medal Cracoviae Merenti dla Muzeum Krakowa

120 lat temu Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o powołaniu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od 120 lat krakowskie muzeum miejskie snuje opowieść o ludziach, zabytkach i wydarzeniach, budując swoją pozycję jako partnera i inicjatora dyskusji o tożsamości miasta. 11 grudnia, na finiszu roku jubileuszowego, Muzeum otrzymało od władz miasta srebrny medal Cracoviae Merenti.
Rydlówka

Wyniki konkursu "Rzekłbym dwa słowa za dużo..."

Przedstawiamy laureatów konkursu recytatorskiego dotyczącego poezji okresu Młodej Polski.
Thesaurus Cracoviensis

28 grudnia w oddziale Thesaurus Cracoviensis

Szanowni Państwo,
w dniu 28 grudnia oddział Thesaurus Cracoviensis będzie nieczynny dla zwiedzających. Przepraszamy za niedogodności.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Zakup biletów przez Internet

Szanowni Państwo,
przypominamy, że istnieje możliwość zakupu biletów do części naszych oddziałów przez Internet.
Mury Obronne

Barbakan i Mury Obronne niedostępne dla zwiedzających od 28 października

Szanowni Państwo, informujemy, że Barbakan i Mury Obronne będą niedostępne dla zwiedzających od 28 października 2019 do kwietnia 2020 r.
KL Plaszow

KL Plaszow – konsultacje społeczne: regulamin

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z kolejneych konsultacji społecznych, które miały miejsce 18 listopada w Muzeum Podgórza.

Stara Synagoga nieczynna od 12 listopada

Szanowni Państwo,
w związku z trwającymi pracami remontowymi, oddział Stara Synagoga będzie nieczynna dla zwiedzających od 12 listopada. Za utrudnienia przepraszamy
KL Plaszow

Trzecie spotkanie w ramach konsultacji społecznych dot. zieleni na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie

21 października 2019 r. odbyło się trzecie spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących powstawania Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Tematem był sposób kształtowania zieleni na terenie Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. 
KL Plaszow

List otwarty w sprawie upamiętnienia byłego KL Plaszow

Zapraszamy do zapozniania się z listem otwartym w sprawie upamiętnienia byłego KL Plaszow

Prace prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa na terenie byłego obozu KL Plaszow

Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą prac prowadzonych przez Wodociągi Miasta Krakowa na terenie byłego obozu KL Plaszow.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Fabryka Emalia Oskara Schindlera - informacja dla przewodników

Przypominamy, że zgodnie z Załącznikiem nr. 1 do regulaminu szkoleń, pkt 6. każdy przewodnik przed rozpoczęciem oprowadzania w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera ma obowiązek okazania w kasie Muzeum ważnego certyfikatu, o którym mowa w §3 Regulaminu szkoleń
i programów przewodnickich.
Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory - wejście od ul. Szczepańskiej 2

Pałac Krzysztofory - wejście od ul. Szczepańskiej 2
KL Plaszow

Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow. Konsultacje w dniu 16 września

Muzeum Teatralne nieczynne

Szanowni Państwo,
informujemy, że Muzeum Teatralne jest nieczynne. Przepraszamy za niedogodności.

KL Plaszow: Spotkanie z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska

3 lipca br. przedstawiciele Muzeum Krakowa oraz Zarządu Inwestycji Miejskich zostali zaproszeni na posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, podczas którego omawiano problematykę zagospodarowania terenów byłego KL Plaszow.

Spotkanie "Głosy Mieszkańców. Upamiętnienie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

19 marca 2019 r. w Muzeum Podgórza odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości" dotyczące podtrzymywania pamięci o obozie koncentracyjnym Plaszow wśród mieszkańców Krakowa. W trakcie spotkania przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonej 8 stycznia 2019 r. ankiety, której wyniki prezentujemy w załączeniu.
Muzeum Nowej Huty

Powstanie Muzeum Nowej Huty

1 marca 2019 r. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa połączy się z Muzeum PRL-u, zmieniając nazwę na Muzeum Krakowa. Równocześnie z połączenia oddziału Dzieje Nowej Huty MHK i Muzeum PRL-u powstanie Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa z siedzibą w dawnym kinie Światowid.
 
Thesaurus Cracoviensis

Mamy Sybillę 2017!

Z przyjemnością informujemy, że w poniedziałek (21.05) Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017, w kategorii Inwestycje za otwarcie oddziału Thesaurus Cracoviensis.
KL Plaszow

Miejsce Pamięci KL Plaszow - Raport za okres 2016-2017

Działania wykonane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w latach 2016–2017 w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Opracowanie studium dot. opieki nad krakowskimi miejscami pamięci z dawnym KL Płaszów jako częścią Trasy Pamięci MHK”, dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków.
KL Plaszow

Drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow

26 czerwca 2017 odbyło się drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow.
Powodem ponownego zebrania Rady była dyskusja nad scenariuszem przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci wypracowanym przez zespół merytoryczny działający przy MHK od czerwca 2016 r.
Założenia scenariusza spotkały się z akceptacją Rady Społecznej, która wyraziła uznanie dla pracy zespołu scenariuszowego.
KL Plaszow

Powstanie Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow

W dniu 26 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, na mocy którego strony: Gmina Miejska Kraków, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uregulowały sprawę własności prawnej gruntów wchodzących w obszar przyszłego muzeum, włączając w jego obręb historyczny obiekt – Szary Dom. Grunt ten został odkupiony przez Miasto od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Porozumienie stanowi kamień milowy na drodze realizacji przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie dawnego KL Plaszow.
KL Plaszow

Zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów

30 stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów.
Thesaurus Cracoviensis

Informacje dotyczące zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis

Prosimy o zapoznanie się z informacjami praktycznymi dotyczącymi zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis.
KL Plaszow

NOWE: Miasto Kraków pracuje nad projektem zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów

Miasto Kraków przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów. Prace nad wypracowaniem programu godnego upamiętnienia tego miejsca i przejęcia opieki nad terenem obozu prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania podejmowane są w ścisłej współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i właściwymi jednostkami miejskimi.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl