Aktualności

Komunikaty

Nowe godziny zwiedzania oddziałów

Od 1 października zmieniamy godziny otwarcia naszych oddziałów.

Zaproszenie do składania ofert najmu lokalu użytkowego w oddziale „Muzeum Podgórza”

Zaproszenie do składania ofert najmu lokalu użytkowego w oddziale  „Muzeum Podgórza” w Krakowie, ul. Powstańców Wielkopolskich 1
Rynek Podziemny

Rynek Podziemny nieczynny w dniach 12-14 października 2020

Informujemy, że w związku z pracami konserwtorskimi Rynek Podziemny będzie nieczynny w dniach 12-14 października 2020. Przepraszamy za niedogodności.
KL Plaszow

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie rozpocznie działalność 1 stycznia 2021

List intencyjny w sprawie utworzenia „Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945)” został podpisany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Kraków. Nowe Muzeum obejmie obszar ok. 40 hektarów i będzie samorządową instytucją kultury Gminy Miejskiej Kraków współprowadzoną przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 1 lipca obowiązują nowe godziny otwarcia Muzeum

Szanowni Państwo, 
od 1 lipca 2020 wprowadzamy nowe godziny zwiedzania naszych oddziałów. Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi informacjami.

Wystawa on-line: "My chcemy Boga"

Zapraszamy Państwa do obejrzenia pierwszej wystawy on-line zorganizowanej w Muzeum Nowej Huty!
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Rezerwacja biletów na wystawę stałą w Oddziale Muzeum Krakowa - Fabryka Emalia Oskara Schindlera „Kraków – czas okupacji 1939-1945”

W związku z napływającymi informacjami o kłopotach z rezerwacją biletów na wystawę stałą w Oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera „Kraków – czas okupacji 1939-1945” -  informujemy, że bilety są udostępniane przez Muzeum do rezerwacji w systemie online z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
KL Plaszow

Ogłoszenie raportu z konsultacji społecznych wokół projektu Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow

Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z raportem dotyczący konsultacji społecznych ws. Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow
Apteka Pod Orłem

W nawiązaniu do wypowiedzi byłej ambasador Kanady w Izraelu

Muzeum Krakowa ze zdumieniem i oburzeniem przyjęło treść tweeta z konta byłej ambasador Kanady w Izraelu (@VivianBercovici), odnośnie udziału i braku reakcji społeczności Krakowa na Holocaust. Treść wiadomości pokazuje kompletny brak wiedzy o Polsce, Krakowie i historii.
KL Plaszow

Miejsce Pamięci KL Plaszow - Raport za okres 2016-2017

Działania wykonane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w latach 2016–2017 w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Opracowanie studium dot. opieki nad krakowskimi miejscami pamięci z dawnym KL Płaszów jako częścią Trasy Pamięci MHK”, dofinansowanego przez Gminę Miejską Kraków.

Od stycznia nowe godziny zwiedzania Thesaurus Cracoviensis

Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis od 2 stycznia 2020 r.

Dr Michał Niezabitowski wiceprzewodniczącym Rady Programowej NIMOZ

17 grudnia 2019 r. odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) III kadencji (2019-2022), podczas którego na wiceprzewodniczącego Rady wybrano dr Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa. W posiedzeniu Rady wziął udział Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN.

Medal Cracoviae Merenti dla Muzeum Krakowa

120 lat temu Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o powołaniu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od 120 lat krakowskie muzeum miejskie snuje opowieść o ludziach, zabytkach i wydarzeniach, budując swoją pozycję jako partnera i inicjatora dyskusji o tożsamości miasta. 11 grudnia, na finiszu roku jubileuszowego, Muzeum otrzymało od władz miasta srebrny medal Cracoviae Merenti.
Rydlówka

Wyniki konkursu "Rzekłbym dwa słowa za dużo..."

Przedstawiamy laureatów konkursu recytatorskiego dotyczącego poezji okresu Młodej Polski.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Zakup biletów przez Internet

Szanowni Państwo,
przypominamy, że istnieje możliwość zakupu biletów do części naszych oddziałów przez Internet.
Mury Obronne

Barbakan i Mury Obronne niedostępne dla zwiedzających od 28 października

Szanowni Państwo, informujemy, że Barbakan i Mury Obronne będą niedostępne dla zwiedzających od 28 października 2019 do kwietnia 2020 r.
KL Plaszow

List otwarty w sprawie upamiętnienia byłego KL Plaszow

Zapraszamy do zapozniania się z listem otwartym w sprawie upamiętnienia byłego KL Plaszow

Prace prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa na terenie byłego obozu KL Plaszow

Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą prac prowadzonych przez Wodociągi Miasta Krakowa na terenie byłego obozu KL Plaszow.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Fabryka Emalia Oskara Schindlera - informacja dla przewodników

Przypominamy, że zgodnie z Załącznikiem nr. 1 do regulaminu szkoleń, pkt 6. każdy przewodnik przed rozpoczęciem oprowadzania w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera ma obowiązek okazania w kasie Muzeum ważnego certyfikatu, o którym mowa w §3 Regulaminu szkoleń
i programów przewodnickich.
Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory - wejście od ul. Szczepańskiej 2

Pałac Krzysztofory - wejście od ul. Szczepańskiej 2

Muzeum Teatralne nieczynne

Szanowni Państwo,
informujemy, że Muzeum Teatralne jest nieczynne. Przepraszamy za niedogodności.

KL Plaszow: Spotkanie z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska

3 lipca br. przedstawiciele Muzeum Krakowa oraz Zarządu Inwestycji Miejskich zostali zaproszeni na posiedzenie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, podczas którego omawiano problematykę zagospodarowania terenów byłego KL Plaszow.

Spotkanie "Głosy Mieszkańców. Upamiętnienie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

19 marca 2019 r. w Muzeum Podgórza odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości" dotyczące podtrzymywania pamięci o obozie koncentracyjnym Plaszow wśród mieszkańców Krakowa. W trakcie spotkania przedstawiono wnioski wynikające z przeprowadzonej 8 stycznia 2019 r. ankiety, której wyniki prezentujemy w załączeniu.
Thesaurus Cracoviensis

Mamy Sybillę 2017!

Z przyjemnością informujemy, że w poniedziałek (21.05) Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017, w kategorii Inwestycje za otwarcie oddziału Thesaurus Cracoviensis.
KL Plaszow

Drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow

26 czerwca 2017 odbyło się drugie spotkanie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego KL Plaszow.
Powodem ponownego zebrania Rady była dyskusja nad scenariuszem przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci wypracowanym przez zespół merytoryczny działający przy MHK od czerwca 2016 r.
Założenia scenariusza spotkały się z akceptacją Rady Społecznej, która wyraziła uznanie dla pracy zespołu scenariuszowego.
KL Plaszow

Powstanie Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow

W dniu 26 stycznia odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia, na mocy którego strony: Gmina Miejska Kraków, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa uregulowały sprawę własności prawnej gruntów wchodzących w obszar przyszłego muzeum, włączając w jego obręb historyczny obiekt – Szary Dom. Grunt ten został odkupiony przez Miasto od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Porozumienie stanowi kamień milowy na drodze realizacji przyszłego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie dawnego KL Plaszow.
KL Plaszow

Zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów

30 stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie Rady Społecznej ds. utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu KL Plaszów.
Thesaurus Cracoviensis

Informacje dotyczące zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis

Prosimy o zapoznanie się z informacjami praktycznymi dotyczącymi zwiedzania oddziału Thesaurus Cracoviensis.
KL Plaszow

NOWE: Miasto Kraków pracuje nad projektem zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów

Miasto Kraków przygotowuje projekt zagospodarowania terenu dawnego obozu Płaszów. Prace nad wypracowaniem programu godnego upamiętnienia tego miejsca i przejęcia opieki nad terenem obozu prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania podejmowane są w ścisłej współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i właściwymi jednostkami miejskimi.
Rynek Podziemny

Promocja SMSowa

Zapraszamy do skorzystania z naszej SMSowej promocji!
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
10:00 - 19:00
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl