Muzeum na rowerze

Muzeum na rowerze

Zdrowo! Swoim tempem! Rekreacyjnie!

Poznaj Kraków na ROWERZE MHK – odwiedź bicyklem oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa!
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wprowadza jako pierwsze muzeum w Polsce nową ofertę – zwiedzanie oddziałów MHK na rowerze. Każdy zwiedzający może wypróbować jedną lub wszystkie z proponowanych tras tematycznych. Będąc konsekwentnym w przemierzaniu drogi, można zyskać tańsze lub darmowe bilety wstępu do oddziałów Muzeum. Aby otrzymać zniżkę i darmowy wstęp do obiektów, należy podążać wyznaczoną trasą i zbierać w kasach oddziałów MHK pieczątki. Ważna jest kolejność odwiedzanych miejsc – powinna być zgodna z przebiegiem trasy.
O podstemplowanie mapy zawsze trzeba prosić w kasie obiektu!

Mapka z trasami rowerowymi i oddziałami MHK

Gdzie bezpiecznie zaparkować rower

Trasy są trzy:

Trasa nr 1
Historie i tajemnice Krakowa z czasów II wojny światowej
Odkryj najciekawsze miejsca Krakowa, które były świadkiem trudnych i ciężkich lat niemieckiej okupacji. Odwiedź dawną siedzibę gestapo, miejsca związane z historią kultury żydowskiej na Kazimierzu, poznaj losy bohaterów, którzy ryzykowali własnym życiem próbując pomagać i ratować prześladowanych. Ta trasa to niezapomniana lekcja historii.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
Oryginalny budynek apteki podczas II wojny światowej znajdował się w getcie krakowskim, dzisiaj poświęcony jest osobie Tadeusza Pankiewicza – człowieka, który ryzykował własnym życiem pomagając swoim żydowskim sąsiadom.
DRUGI BILET Z 25% ZNIŻKĄ
Właścicielem Deutsche Emailwarenfabrik był Oscar Schindler, który w czasie II wojny światowej uratował życie tysiącu osobom. Historię tego miejsca przedstawił Steven Spielberg w filmie Lista Schindlera.
TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ
W tej najstarszej z zachowanych w Polsce synagog wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są one w trzech grupach tematycznych – synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne.
CZWARTY BILET Z 25% ZNIŻKĄ

Trasa nr 2
Wyjątkowy Kraków
Ta trasa przeznaczona jest głównie dla tych, którzy szukają innego oblicza Krakowa. Na tej trasie można poznać najciekawsze lokalne tradycje i zwyczaje – dowiedzieć się, kim był Lajkonik i skąd wzięła się tradycja jego harców, a także poznać historię narodzin Nowej Huty – miasta idealnego klasy pracującej.
Trasa obejmuje cztery oddziały Muzeum:
Jeden z najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. W pomieszczeniach na parterze organizowane są wystawy czasowe, a w jednej z komnat na piętrze podziwiać można dzieło włoskiego rzeźbiarza Baltazara Fontany – stiuk sufitowy Strącenie Faetona z ok. 1700 r.
PIERWSZY BILET Z 20% ZNIŻKĄ
Tu znajdowało się więzienie gestapo, które było miejscem kaźni wielu tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej. Dzisiaj miejsce to przypomina o tragicznych losach krakowian – ofiar niemieckiego, sowieckiego i PRL-owskiego aparatu represji.
Znajdujący się w urokliwej dzielnicy Krakowa, u stóp salwatorskiego wzgórza oddział MHK przyciąga niepowtarzalnym klimatem dawnego zwierzynieckiego przedmieścia.
TRZECI BILET Z 50% ZNIŻKĄ
W tej najmłodszej dzielnicy Krakowa zobaczyć można wiele ciekawych przykładów socrealistycznej architektury. Oddział MHK gromadzi zaś wszelkie pamiątki związane z Nową Hutą, zarówno z czasów obecnych, jak i sprzed okresu budowy kombinatu i nowej dzielnicy mieszkaniowej.
CZWARTY BILET GRATIS

Trasa nr 3
Średniowieczny Kraków
Niech rower zostanie twoim wehikułem czasu, który zabierze cię w podróż szlakami średniowiecznego miasta. Poznaj mroczne tajemnice oraz historie plag i najazdów. Przekonaj się, jak przed wiekami toczyło się życie w Krakowie, mieście zaludnionym przez królów, kupców i żaków.
Trasa obejmuje cztery odziały Muzeum:
Zabytki średniowiecznej fortyfikacji miejskiej pokazują, jak dawniej wyglądały obwarowania Krakowa. Aktualnie jest to miejsce pokazów walk rycerskich i tańców dworskich.
PUNKT WYPOŻYCZENIA ROWERÓW
Niezwykłe wrażenie robi panorama starego miasta oglądana z Wieży Ratuszowej, dawnego symbolu władzy politycznej i ekonomicznej miasta.
DRUGI BILET Z 20% ZNIŻKĄ
Śladami kota Hipolita, mieszkańca kamienicy, można zgłębiać zakamarki i poznawać tajemnice typowego domu mieszczańskiego.
TRZECI BILET GRATIS
Multimedialne widowisko porywa widza w podróż w czasie, podczas której można nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii początków legendarnego miasta.
CZWARTY BILET Z 50% ZNIŻKĄ

Dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i wypożyczalni rowerowej Cool Tour Company każdy zwiedzający ma możliwość wypożyczenia rowerów przy ul. Grodzkiej 2.

Do dyspozycji zwiedzających są wygodne, miejskie rowery wyposażone w poręczne koszyki oraz we wkładki antyprzebiciowe.

Rowerzyści mogą również skorzystać z usługi przewodnika, który poprowadzi ich zgodnie ze ścieżką wybranej trasy. Przewodnika należy zarezerwować minimum 24 godziny przed wycieczką wysyłając e-mail na adres: reservation@cooltourcompany.com

Regulamin "Muzuem na rowerze"