Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

OFERTA EDUKACYJNA MUZUEM PODGÓRZA
Muzeum Podgórza to dom wielu wspaniałych i niesamowitych opowieści! W tajemniczych zakamarkach tego miejsca można poznać historie pobudzające naszą wyobraźnię – o wielkim cesarzu zakładającym miasto, legendarnym władcy Krakowa, wybitnych bohaterach i przybyszach z odległych krain. To właśnie tutaj można poczuć smak wolności i niezwykłą siłę tworzenia. Największą inspiracją niech będzie to, że jedną z tysięcy wszystkich historii możemy stworzyć wspólnie. Oto Podgórze, prawdziwy skarb Krakowa!
 
PROGRAM:

Z kopca tajemnic, ze skarbca podgórskich legend 
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym (5–6 lat) i uczniów szkół podstawowych (klas I–III)
Czas trwania: 90 minut
 
Podgórskie legendy to świat pełen fantazji, niesamowitych i często mrożących krew w żyłach opowieści i wydarzeń, których bohaterami są zarówno historyczni bohaterowie, jak i postaci fantastyczne. Warsztaty pozwolą uczestnikom przenieść się do kolorowej krainy wyobraźni, gdzie można spotkać legendarnego księcia Kraka i smoka wawelskiego, Pana Twardowskiego czy tajemniczą Zaklętą Księżniczkę. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do spróbowania swoich sił jako aktorzy w scenkach teatralnych oraz stworzenia nowej odsłony podgórskich legend.
 

Operacja MIASTO
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym (5–6 lat) i uczniów szkół podstawowych (klas I–VI) 
Czas trwania: 90 minut 
 
Projektowanie miasta od podstaw to operacja godna najlepszych specjalistów. Jakie czynniki zadecydowały o lokacji Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza? Kto odpowiadał za wytyczenie jego planów i czuwał nad prawidłowym przebiegiem procesu budowy? Kto sprawował władzę w mieście? I jakie prawa otrzymywali osadnicy? Warsztaty będą próbą odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a w części praktycznej uczniowie wcielą się w rolę architektów i zaprojektują własne miasto. Czy ich urbanistyczne wizje będą podobne do Podgórza?
 

Na solnym szlaku
Warsztaty edukacyjne dla  uczniów szkół podstawowych (klas IV–VIII) i gimnazjów
Czas trwania: 90 minut 
 
W XIV w. Kazimierz Wielki ustanowił w podkrakowskim Kazimierzu składy solne dla wydobywanego w pobliskich żupach krakowskich „białego złota”. Ten cenny minerał w dalszą drogę wyprawiał port solny w Podgórzu. Sól spławiano Wisłą, ale korzystano też ze szlaków handlowych łączących Kraków z ważnymi ośrodkami gospodarczymi ówczesnej Europy. Na przykładzie historycznych planów i rycin uczniowie zapoznają się z dawną zabudową magazynów solnych i przekonają się, jak wyglądały modele wozów kupieckich i statków rzecznych służących do transportu soli. 
 

Budujemy mosty
Lekcja muzealna dla uczniów szkół podstawowych (klas VII–VIII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Czas trwania: 90 minut
 
Utworzone w 1784 roku Podgórze szybko stało się miejscem wspólnego życia różnych narodowości, przestrzenią przenikania się wielu kultur i wyznań. Wspólną pracą i zaangażowaniem osiedlających się w nim ludzi powstało miasto niezwykłe – tzw. Mała Ameryka. Ta różnorodność długo była wielką siłą Podgórza, które z czasem stało się częścią Krakowa, a bez którego Kraków nie byłby dziś taki sam. Podczas specjalnego quizu kulturowego wspólnie z uczniami prześledzimy rolę i wpływ imigrantów na rozwój Podgórza i zastanowimy się czy współcześnie podobna zależność byłaby możliwa. 
 

Dziedzictwo, czyli pomysł na przyszłość 
Lekcja muzealna dla uczniów szkół podstawowych (klas IV–VIII), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Czas trwania: 60 minut 
 
Każdy nosi w sercu swoją „małą ojczyznę”. Dla wielu krakowian takim miejscem jest Podgórze. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, kiedy i w jakich okolicznościach na prawym brzegu Wisły powstało to piękne miasto, jak funkcjonowało i dlaczego połączyło się z Krakowem. Na przykładzie jego niezwykłej historii wspólnie z uczniami postaramy się ustalić, czym jest dziedzictwo kulturowe i jak pielęgnować bogactwo tradycji i zwyczajów, by w przyszłości przekazać je następnym pokoleniom. 
 

Z Podgórza do Niepodległości
Lekcja muzealna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Czas trwania: 60 minut
 
31 października 1918 r. żołnierze polscy pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozbroili oddziały austriackie w Podgórzu, a następnie przemaszerowali w kierunku Rynku Głównego w Krakowie, niosąc mieszkańcom upragnioną niepodległość. Miasto, przystrojone z tej okazji w biało czerwone flagi, jako pierwsze w Polsce odzyskało wolność. Podczas zajęć wraz z uczniami zastanowimy się nad znaczeniem i aktualnością w dzisiejszym świecie takich pojęć jak: wolność, ojczyzna, patriotyzm, barwy narodowe, język przodków, granica.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku. 
W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:  
e-mail:podgorze@mhk.pl, 
tel.:12 396 81 01
Rezerwacji na poszczególne zajęcia należy dokonać z 2-tygodniowym wyprzedzeniem.
Warunkiem przeprowadzenia zajęć edukacyjnych jest udział co najmniej 5 osób.
Limit miejsc na zajęciach wynosi 25.
 
Ceny zajęć:
lekcje muzealne – 100 zł/grupa
warsztaty edukacyjne – 120 zł/grupa
 
Ceny zawierają koszt biletu wstępu na wystawę. 
Bezpłatny wstęp na zajęcia przysługuje jednemu opiekunowi na 10 uczestników.
 
 
 

Rezerwacja biletów: 12 426 50 60 lub info@mhk.pl
ul. Powstańców Wielkopolskich 1 / ul. Limanowskiego 51
30-553 Kraków
tel. 12 39-68-101 (Kasa)
tel. 12 39-68-102

Kierownik oddziału
adiunkt Katarzyna Bury
podgorze@mhk.pl


Zobacz na mapie


Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela 9.30 - 17.00
Muzeum jest nieczynne w każdą drugą środę miesiąca. 


Inwestycja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej i EFRR w ramach RPO WM 2014-2020 oraz środków Gminy Miejskiej Kraków.
Partnerem wystawy jest: Archiwum Narodowe w Krakowie.

Ceny biletów na wystawę:

normalny: 12 zł
ulgowy: 9 zł
grupowy (dorośli): 6 zł
grupowy ulgowy: 5 zł
rodzinny: 24 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat)
oprowadzanie: 100 zł

wtorek dniem wolnego wstępu na wystawę główną, zwiedzanie wystawy czasowej płatne
bilet na wystawę stałą upoważnia do zwiedzenia wystawy czasowej

Rezerwuj bilety
do MHK online

Filmy

Filmy

Filmy