Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej RODO, zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby przed dokonaniem zakupu w sklepie internetowym, zapoznać się z REGULAMINEM SKLEPU INTERNETOWEGO, gdzie w Dziale IX zostały zawarte informacje dotyczące ochrony Państwa danych osobowych.

Przewodniki

Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

Autor: Monika Bednarek Miejsce wydania: Kraków, rok wydania: 2013, liczba stron: 44, format: 12 cm x 21 cm
- 15.00 -
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim Właścicielem apteki "Pod Orłem" był Tadeusz Pankiewicz, który nie był Żydem, a jednak podjął decyzję o pozostaniu w getcie i pomaganiu jego mieszkańcom. Jego apteka była nie tylko punktem pomocy medycznej, ale także schronieniem dla poszukiwanych, miejscem odbioru szmuglowanej żywności, skrzynką kontaktową ze światem poza murami, „ambasadą, reprezentującą świat swoiście wolny w obmurowanym i zakratowanym mieście”. Obecnie w siedzibie dawnej apteki, a dziś filii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, mieści się wystawa stała poświęcona zagładzie Żydów krakowskich oraz roli apteki w codziennym życiu mieszkańców getta.
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim to przewodnik, który przedstawia historię apteki od początków jej istnienia, czyli od 1909 roku, poprzez jej dzieje w okresie drugiej wojny światowej, losy powojenne apteki i Pankiewicza, aż do czasów współczesnych. Informuje o rozkładzie przestrzennym pomieszczeń aptecznych i funkcji, którą pełniły w czasie funkcjonowania getta. Opowiada o zagładzie Żydów krakowskich: o stopniowym wykluczaniu ich ze społeczności mieszkańców, zamknięciu w obmurowanej dzielnicy, transportach do obozów zagłady, tragicznej likwidacji getta i losach więźniów w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Przewodnik zawiera zbiór fotografii archiwalnych oraz zdjęcia współczesne pozwalające zorientować się w porządku wystawy oraz topografii dawnej apteki.