Szanowni Państwo,
w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, zwanego dalej RODO, zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby przed dokonaniem zakupu w sklepie internetowym, zapoznać się z REGULAMINEM SKLEPU INTERNETOWEGO, gdzie w Dziale IX zostały zawarte informacje dotyczące ochrony Państwa danych osobowych.

Foldery

Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie

Autor: pod red. Moniki Bednarek Miejsce wydania: Kraków, rok wydania: 2013, liczba stron: 72, format: 16,5 cm x 21,5 cm
- 15.00 -
Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie Ukoronowaniem współpracy Muzeum Historycznego miasta Krakowa z krakowskim Kołem Środowiskowym Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest wystawa Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, postawy, przesłanie, na której zaprezentowane zostały sylwetki Sprawiedliwych.
Wielu ludzi do dziś zastanawia się nad tym, jak w cywilizowanej Europie mogło dojść do tak strasznej zbrodni, jaką był Holokaust. W tym kontekście często pada pytanie: gdzie był wtedy Bóg? Jednej z najtrafniejszych odpowiedzi udzielił Szewach Weiss: „w sercach Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Sprawiedliwi podjęli największe ryzyko, by przeciwstawić się największemu złu. W ten sposób ocalili nas i nasze człowieczeństwo. Ryzykowali życie swoje i swoich rodzin. W Krakowie, Małopolsce, tak jak w całym okupowanym kraju, za nawet najmniejszą formę pomocy Żydom bezwzględnie karano przecież śmiercią.
A mimo to byli tacy, którzy znaleźli w sobie siłę, by nieść pomoc.

Spis treści:

1. Michał Niezabitowski, Przedmowa
2. Wojciech Górny, Wystawa Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, przesłanie, postawy
3. Krystyna Samsonowska, Pomoc Żydom i ratowanie ich w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945
4. Ewa Rudnik, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Procedura przyznawania wyróżnienia. Wybrane przykłady
z Krakowa i Małopolski

5. Maria Habiniak, Wanda Adamczyk, Irena Wallisch, Maria Kot, Maria Florek, Mosze Bejski,
ks. Bp. Albin Małysiak, Relacje krakowskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
6. Spis eksponatów  prezentowanych na wystawie