Tajemniczy kufer

Tajemniczy kufer

Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.
Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odbywają się w niedziele o godz. 10.30 i 12.30. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
 
10 marca
Słodka niespodzianka. Bombonierka
W każdym domu jest takie wyjątkowe miejsce, gdzie ukryte są słodkie wspaniałości – czekolady, cukierki i wafelki. Zapakowane w kolorowe, błyszczące papierki przyciągają kuszącym wyglądem małych i dużych amatorów łakoci. W czasie zajęć poznamy historię słodkich specjałów i techniki ich produkcji. Dowiemy się, o jakich słodyczach marzyły dzieci 100 lat temu oraz dla czego słowo „kryształ” brzmiało dla nich bardzo apetycznie. Na koniec nauczymy się, jak pięknie zapakować słodycze, aby zrobić sobie lub komuś pyszny prezent!
Alicja Ososińska, Katarzyna Bury
Muzeum Podgórza
 
7 kwietnia
Do stołu podano! Sztućce
Nóż, widelec, łyżka to przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Jednak dla naszych praprzodków konieczność posługiwania się takimi przyrządami przy stole nie była tak oczywista. Które sztućce powstały jako pierwsze, a które mają najkrótszy życiorys? Z czego dawniej je wykonywano i jak się nimi posługiwano? W Tajemniczym kufrze wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Opowiemy również o arcyciekawym zjawisku, jakim była etykieta stołu. A przy okazji nauczymy się pięknie dekorować stoły, by już od teraz zawsze zwracać uwagę na to, czym i jak jemy. Smacznego, to znaczy: do zobaczenia…! 
Olga Jasionek
Pałac Krzysztofory
 
11 maja (uwaga – sobota!) 
Szafa jak malowana! Skrzynia krakowska
Szafy nie zawsze wyglądały tak jak dziś. Kiedyś służyły bowiem nie tylko do przechowywania ubrań czy najcenniejszych rzeczy, ale były także „pudłem do przeprowadzki”, które panna młoda zabierała ze sobą do nowego domu. Zapraszamy na zajęcia, podczas których dowiecie się, jak wyglądała tradycyjna skrzynia krakowska oraz jakie skarby w niej przechowywano. Wspólnie zwiedzimy również Rydlówkę i wykonamy własne – inspirowane motywami ludowymi – pudełko na skarby.
Joanna Zdebska-Schmidt 
Rydlówka
 
9 czerwca
Historia nieuczesana. Grzebień
Dziś jest najczęściej plastikowy, dawniej wykonywany był głownie z drewna lub z… kości. Od zawsze służył porządkowaniu włosów na naszej głowie. Bohaterem spotkania będzie grzebień wprost z krakowskiego Rynku, z odległych czasów średniowiecza. Jakie fryzury nosili wówczas mieszkańcy Krakowa? Jakie nakrycia głowy były wtedy w modzie? Poszukamy odpowiedzi na te pytania, a następnie wcielając się w rolę stylistów mody zaproponujemy średniowiecznym krakowianom odpowiednie uczesanie, gustowny kaptur, kapelusz lub czapkę. 
Justyna Kutrzeba
Rynek Podziemny