Wystawy czasowe

02.11.2018 -
- 24.03.2019
kalendarium 31
Muzeum Podgórza

Krakowski Hejnał Wolności: Wolność przyszła z Podgórza

dodano 18.10.2018
Opcjonalny podpis
Wystawa Wolność przyszła z Podgórza to trzecia z cyklu wystaw pt. Krakowski Hejnał Wolności wpisująca się w celebrowanie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Głównym celem wstępnej części wystawy jest przypomnienie zwiedzającym, że Wolność, która „przyszła z Podgórza” w 1918 roku, była efektem wieloletniego wysiłku pokoleń Polaków. Dlatego sygnalnie zostaną zaprezentowane tu kolejne powstania narodowe: kościuszkowskie 1794, listopadowe 1830–1831, krakowskie 1846, styczniowe 1863–1864. Przypomniana zostanie rola Krakowa w krzewieniu tradycji patriotyczno-niepodległościowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na okres Rzeczypospolitej Krakowskiej 1815–1846. Podkreślona też będzie działalność Józefa Piłsudskiego oraz wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej 6 sierpnia 1914 r. z Oleandrów.
 
Środkowa część wystawy będzie poświęcona wydarzeniom, które 30 i 31 października 1918 r. doprowadziły do wyzwolenia Krakowa. Znajdą się tu dokumenty i informacje dotyczące przygotowania konspiracyjnego do przewrotu ze szczególną rolą por. Antoniego Stawarza oraz innych bohaterów tamtych dni: por. Ludwika Iwaszki, ppor. Ignacego Śnigowskiego, ppor. Franciszka Pustelnika, por. Karola Hallera, ppor. Stanisława Tęczy, ppor. Wilhelma Steca i innych. Zanaczony też będzie udział Słowaków i Czechów pod dowództwem por. Hustaka, służących w armii austriackiej, którzy dołączyli do Polaków i brali udział w wyzwalaniu miasta. Zaprezentowane zostaną plastycznie dwie trasy, którymi maszerowały oddziały z Podgórza, niosąc wolność prastarej stolicy Piastów i Jagiellonów. W tej części będą także odnotowane: powstanie Polskiej Komisji Likwidacyjnej, kapitulacja Austriaków, zajęcie odwachu przy wieży Ratuszowej przez pierwszą polską wartę.
 
Trzecia część wystawy zostanie poświęcona pamięci o wydarzeniach krakowskich, poprzez przypomnienie uroczystości rocznicowych 31 października z różnych lat. Tutaj też będzie zainstalowane stanowisko multimedialne z dokumentalnym filmem Andrzeja Urbańczyka pt. Dzień ostatni, dzień pierwszy nakręconym w 1978 r. z okazji 60. rocznicy wyzwolenia Krakowa.
 
Na wystawie będzie można oglądać szereg cennych pamiątek historycznych, obrazów, dokumentów i zdjęć. Na szczególną uwagę zasługuje pokazanie zwiedzającym najcenniejszej pamiątki – sztandaru Stowarzyszenia „Gwiazda” – podarowanego pierwszej polskiej warcie na odwachu jako pierwszego sztandaru odradzającego się Wojska Polskiego.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Krakowski Hejnał Wolności: Wolność przyszła z Podgórza, który odbędzie się 31 października o godzinie 15:00 w Oddziale Muzeum Podgórza (ul. Limanowskiego 51).

OFERTA EDUKACYJNA 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 


Kurator wystawy:
Jan Tadeusz Nowak

Bilet normalny- 7 zł
Bilet ulgowy- 5 zł
Bilet rodzinny- 14 zł
Bilet grupowy- 5 zł
Bilet grupowy ulgowy- 4 zł
Bilet łączony na wystawy "Kopiec Pamięci", "Wieża Pamięci", "Wolność przyszła z Podgórza" - 11 zł

Na wystawie nie ma dnia wolnego od opłat za wstęp.

Bilet zakupiony na wystawę stałą "Miasto pod kopcem Kraka" upoważnia do zwiedzania w jego cenie wystawy czasowej "Wolność przyszła z Pogórza"

wtorek - niedziela 9.30 - 17.00
Muzeum jest nieczynne w każdą drugą środę miesiąca. 

Rezerwuj bilety
do MHK online

Filmy