Wystawy zagraniczne

Wystawa szopek krakowskich w Zagrzebiu

dodano 04.01.2018
Opcjonalny podpis
 
Już od wielu lat, tuż po ogłoszeniu wyników konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską i otwarciu pokonkursowej wystawy, organizowane są również zagraniczne ekspozycje prezentujące nagrodzone w poprzednich latach prace z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Projekty adresowane dla publiczności w różnych rejonach świata przybliżają zwiedzającym fenomen tej tradycji, kreując przy okazji magię Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku organizowane są dwie ekspozycje: w Mińsku i Zagrzebiu.
 
Wystawa szopek udostępniona publiczności 15 grudnia w Towarzystwie Kulturalnym Mikołaj Kopernik w Zagrzebiu to już trzeci projekt zorganizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w ciągu ostatniego roku w Chorwacji. Po ekspozycjach w Muzeum Narodowym w Zadarze, przyszła kolej na wystawę zorganizowaną we współpracy z Polskim Konsulatem w Zagrzebiu i stowarzyszeniem przedstawicieli narodowości polskiej, które od 1990 r. organizuje wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym. Zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści będą mogli poznać najpiękniejsze nagradzane w ostatnich trzech dekadach przykłady. Wystawie towarzyszą filmy dokumentalne, których bohaterami są  krakowscy artyści szopkarze opowiadający o swojej pasji, metodach pracy i źródłach inspiracji.
Uzupełnieniem otwarcia ekspozycji w Zagrzebiu stało się uroczyste przekazanie przez Konsula Republiki Chorwacji w Krakowie, pana Pawła Włodarczyka szopki z elementami krakowskimi i chorwackimi na ręce Prezydent Republiki Chorwacji, pani Kolindy Grabar – Kiatorović.
 
 
 
 


Kurator/konserwator: Alicja Dobosz
Współpraca międzynarodowa: Michał Grabowski


Rezerwuj bilety
do MHK online