Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Nowa Huta leci w kosmos. Technologia w życiu miast. Kosmiczny świat Buckminstera Fullera

Najważniejsze informacje
Wstęp bezpłatny
Brak konieczności rezerwacji miejsc
Limit: 100 osób

Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład.

Jednym z symboli kosmicznych inspiracji powojennej architektury stały się kopuły geodezyjne. Wymyślone przez amerykańskiego inżyniera i wynalazcę Buckminstera Fullera, jako konstrukcje do szybkiego montażu w dowolnym miejscu odsłaniały granice nowoczesnej architektury. Łatwe w budowie, lekkie i proste w transporcie, umożliwiające budowę potężnych przykryć utorowały drogę dla charakterystycznych rozwiązań projektowych, opartych o obłe kształty lub szlachetny kształt kopuły. Buckminster Fuller początkowo pracował dla wojska amerykańskiego, próbował też nawiązać współpracę z przemysłem samochodowym. Najbardziej znany stał się dzięki pawilonom wystawienniczym, które w zamyśle miały pokazywać potęgę amerykańskiego przemysłu i myśli inżynieryjnej czasów zimnej wojny.
Kolejny wykład z cyklu „Nowa Huta leci w kosmos: technologia w życiu miast” poświęcony będzie ideom stojącym za projektami Buckministera Fullera oraz ich fundamentalnemu znaczeniu dla architektury powojennej w wielu krajach świata, w tym w Polsce.

Osoba prowadząca: dr Michał Wiśniewski

Spotkanie realizowane przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Najważniejsze informacje
Wstęp bezpłatny