Pałac Krzysztofory

Podpisanie umowy na dofinansowanie remontu Pałacu Krzysztofory

dodano 16.09.2016 - aktualizacja 24.03.2019
fot. Kamila Buturla
15 września 2016 r. w Pałacu Krzysztofory zostały podpisane umowy na dofinansowanie remontów siedzib dwóch krakowskich muzeów: Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest to początek ostatniego etapu renowacji jego siedziby głównej – Pałacu Krzysztofory. Remont Krzysztoforów prowadzony od 2005 r. to jeden z najbardziej kompleksowych i ambitnych projektów renowacji zabytkowych przestrzeni wokół Rynku Głównego.
Dotychczas, między innymi dzięki środkom ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz funduszy europejskich z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się wyremontować i dostosować do wymagań silnej, dynamicznie się rozwijającej nowoczesnej placówki cześć położoną przy ul. Jagiellońskiej, skrzydło zachodnie, znajdujące się wzdłuż ul. Szczepańskiej, od strony ul. Jagiellońskiej oraz odnowić fasadę Pałacu.
Dzięki dotychczasowym funduszom Muzeum pozyskało powierzchnie na nowoczesne biura, zaplecze techniczne oraz przede wszystkim sale ekspozycyjne, w których znajduje się wystawa Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń oraz doskonale wyposażoną salę audytoryjno-konferencyjną. Poprzednia cześć renowacji, otrzymała wyróżnienie w konkursie na nagrodę muzealną roku Sybilla 2014 w kategorii Inwestycje.
Etap, który właśnie ruszy dzięki środkom z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozwoli zamknąć ten wieloletni proces. Powstaną spełniające najwyższe standardy dzisiejszego muzealnictwa sale ekspozycyjne oraz przestrzenie otwarte dla mieszkańców Krakowa, gdzie będą mogli oni na co dzień, swobodnie poznawać i uczyć się Krakowa. Jednocześnie będą to miejsca wymiany myśli o Krakowie, jego tożsamości i dziedzictwie, gdzie również muzealnicy będą mogli się wsłuchać w głos krakowian i gdzie będzie powstawał kształt i charakter Muzeum.
Przewidywany koniec prac to II połowa 2020 r.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów