Fabryka Schindlera

Projekt "Ocalić od zapomnienia"

dodano 15.01.2014 - aktualizacja 25.03.2019
Chcąc zachować pamięć tysięcy bezimiennych bohaterów, którzy w czasach okupacji i stalinowskiego terroru walczyli o godność, niepodległość Polski i przyzwoitą egzystencję, stworzyliśmy projekt Ocalić od zapomnienia. Filmowy zapis wspomnień Krakowian o doświadczeniach lat 1939–1956. To nasza misja, a ich powinność – mówić przyszłym pokoleniom o naszej wspólnej przeszłości.
PAMIĘĆ
Były w historii Polski, a więc i Krakowa dni mroczne, kiedy walka o przetrwanie wydawała się nie mieć końca, a jednak nadzieja na kres udręki była silniejsza niż ból i strach, bo jak pisał Sylweriusz Chmurkowski w Dwóch obliczach wojny: Wojna dokonywa cudów! Niszczy i zabija, ale jest również siłą twórczą, bo daje moc i hart ducha.
Były to dni bohaterów, których nazwiska dobrze znamy, wyryte na kamiennych tablicach, zapisane na kartach książek i wymawiane z szacunkiem. Ale także owych bezimiennych śmiałków, którzy za codzienną, uporczywą walkę przeciwko barbarzyńskiej władzy, za obronę godności, prawdy i ojczyzny, albo choćby przyzwoitej egzystencji, płacili zdrowiem, życiem i traumą swoich bliskich.
Chcemy, żeby pamięć o nich przetrwała.
Dlatego stworzyliśmy projekt Ocalić od zapomnienia.

ODDAJEMY GŁOS ŚWIADKOM
Znajdziecie tu zamknięte w krótkich, filmowych formach bezcenne opowieści świadków tamtych wydarzeń, historie, z których każda mogłaby się zaczynać od słów: ja byłem, ja widziałam, ja doświadczyłem, ja przeżyłam.
Nic nie zastąpi pamięci, wspomnień, dobrych i złych, przechowywanych głęboko w duszach, tych, którzy przetrwali.
Czas działa na naszą niekorzyść, a więc śpieszmy się słuchać ludzi…
BY POZNAĆ NIEZNANE HISTORIE
Popatrzcie i posłuchajcie więc, co mówią o swoich doświadczeniach kobiety i mężczyźni, mieszkańcy Krakowa, partyzanci,
żołnierze Armii Krajowej, harcerze Szarych Szeregów, albo po prostu dzielni ludzie, którzy przeżyli dzięki własnej woli przetrwania tak jak Yanina Leiman (dziś Ecker), żydowska dziewczynka, której z narażeniem własnego życia pomagało polskie małżeństwo – Józefa i Tadeusz Latawcowie.
Bohaterom naszych filmów udało się przeżyć wojnę, a potem stalinowskie represje, które w przypadku Stanisława Ptaka i Henryka Müncha zakończyły się dziesięcioletnią odsiadką w więzieniach PRL-u. Józef Ostafin – wspominany dziś przez swoją córkę – nie doczekał naszych czasów. Dostał wyrok śmierci, który wykonano w 1947 roku w Krakowie.
Czy my w podobnej sytuacji mielibyśmy tyle samo odwagi?
Warto się nad tym zastanowić i rozmawiać nie tylko na forum publicznym, ale także we własnej rodzinie.
ARCHIWUM
Wiele godzin zarejestrowanych przez nas rozmów wzbogaciliśmy i uzupełniliśmy materiałami archiwalnymi znalezionymi podczas licznych kwerend w archiwach państwowych.
Powstało archiwum cyfrowe, na które składają się m.in. 50-cio minutowy film dostępny on-line na podstronie MHK, a także nagrania materiałów źródłowych z rozmów ze świadkami, które można znaleźć w bibliotece Oddziału MHK w Fabryce Emalia Oskara Schindlera przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie. Nagrania te zostały zrealizowane w ramach programu historii mówionej, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Poszczególne wywiady z kolei uzupełnią na trwałe, cieszącą się dużą popularnością, wystawę stałą: Kraków – czas okupacji 1939-1945.

DZIĘKUJEMY
Dziękujemy naszym bohaterom, za to, że chcieli podzielić się z nami swoimi wspomnieniami.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów