Kamienica Hipolitów

Remont konserwatorski fasady Kamienicy Hipolitów wraz z rekompozycją fragmentów sgrafitta

dodano 30.11.2016 - aktualizacja 25.03.2019
W dawnym Krakowie wiele kamienic zdobionych było interesującymi dekoracjami zwanymi sgraffito, tworzonymi poprzez nakładanie na mur zazwyczaj dwóch warstw różnokolorowego tynku, a następnie wydrapywania w nim rozmaitych wzorów.
W I poł. XVII wieku Kamienica Hipolitów wyróżniała sią na tle innych, okolicznych budynków wyjątkową i niezmiernie bogatą dekoracją wykonaną tą właśnie techniką. Elewacja została wówczas ozdobiona wizerunkami świętych, a także wyjątkowymi jak na ówczesny Kraków ornamentami roślinnymi z elementami groteskowymi (główki ludzkie, motywy podwieszonych tkanin, ozdobnych waz i listewek przypominających metalowe okucia). Była to jedna z najbardziej ozdobnych fasad w obrębie Rynku Głównego i Placu Mariackiego. Modne w Krakowie dekoracje sgraffitowe miały zazwyczaj skromniejsze, geometryczne formy.
Sgraffito Kamienicy Hipolitów, zaniedbane z czasem, zostało skute bezpowrotnie pod koniec lat 20. XX w. pomimo protestów i planów jego odnowienia. Obecne prace nad rewitalizacją fasady i rekompozycją części dekoracji sgraffitowych trwały od końca sierpnia 2016 r. Konserwatorzy musieli zmierzyć się z kluczowymi problemami, jakimi były: odpowiednia forma sgraffita i właściwa technika jego wykonania. Mieli do dyspozycji jedynie archiwalne opisy- nie zawsze precyzyjne, jak i stare fotografie  (Kriegera ze zbiorów MHK) - nie oddające w pełni charakteru dekoracji. Na podstawie badań porównawczych z innymi, zachowanymi w Krakowie sgraffitami udało się ostatecznie odtworzyć część ozdób, które pierwotnie pokrywały całą elewację, m.in. postacie interpretowane jako św. Helena z relikwią św. Krzyża, oraz św. Zygmunt.
Technika sgraffita polega na pokryciu powierzchni ścian kilkoma warstwami różnokolorowych tynków (najczęściej dwie warstwy), a następnie na zdrapywaniu za pomocą rylca poszczególnych fragmentów w celu otrzymania rysunku. Spodnia warstwa, najczęściej o ciemnym zabarwieniu, stanowi tło dla jaśniejszej, wierzchniej warstwy.
Prace, które rozpoczęły się w połowie sierpnia zostały dofinansowane z środków Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa.
Centrum obsługi zwiedzających
Informacja i sprzedaż biletów

Godziny otwarcia:
tel. 12 426 50 60, Rynek Główny 1 (Sukiennice)
e-mail: info@mhk.pl

- KOMUNIKAT! - Fabryka Schindlera

Odwołanie spotkania "Głosy Mieszkańców. Upamiętnianie KL Plaszow jako dialogi w świecie wartości"

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy za udział i Państwa wypowiedzi na spotkaniu „Głosy Mieszkańców” w dniu 19 marca 2019 r. Jako Muzeum Krakowa jesteśmy przekonani, że działania w przestrzeni miejskiej należy prowadzić w dialogu i poszukiwać konsensu.

Odnotowujemy z satysfakcją ilość głosów, które padły na ostatnim spotkaniu. Niestety wiele ze zgłoszonych przez Państwa oczekiwań i postulatów w swoim zakresie wykraczało poza kompetencje Muzeum. Będąc instytucją, która poważnie traktuje
współuczestników debaty, chcemy być możliwie najlepiej przygotowani do odpowiedzi na Państwa głosy.

Dlatego, aby móc się możliwie najlepiej przygotować do kolejnego spotkania, z przykrością musimy odwołać spotkanie w dniu 26 marca br. w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa.
Bardzo prosimy o powiadomienie o tym wszystkich zainteresowanych.

Jesteśmy przekonani, że czas do kolejnego spotkania pozwoli by nasz dialog był bardziej owocny.
- KOMUNIKAT! -

Fabryka Schindlera - zmiana godzin otwarcia

Szanowni Państwo, Fabryka Schindlera pozostaje otwarta dla zwiedzających przez cały 2019 rok. Od 1 marca 2019 zmieniają się jednak godziny otwarcia
Archiwum komunikatów