Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Oprowadzanki - interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin - wiosna 2024

Czy zwiedzanie kojarzy się Wam z długimi kolejkami, wyczerpującym marszem, przechodzeniem przez szereg sal i słyszanym z daleka „proszę nie dotykać”? Jeżeli tak, to z przyjemnością spróbujemy odczarować ten mit, bo wspólne zwiedzanie może okazać się nie lada zabawą.

Po zimowej przerwie świat zaczyna budzić się do życia i czuje nadchodzącą wiosnę. Dni są coraz dłuższe, promienie słońca mocniej nas ogrzewają, a wesołe śpiewy ptaków zachęcają do wyjścia na zewnątrz. Dlatego też Muzeum Krakowa pragnie po raz kolejny zaprosić rodziny wraz z dziećmi w wieku 6–10 lat na spotkania w ramach edukacyjnego cyklu Oprowadzanki, czyli interaktywne oprowadzania tematyczne dla rodzin!
Oprowadzanki to tematyczne oprowadzania rodzinne po wystawach stałych i czasowych, spacery i gry terenowe. Głównym ich celem jest interaktywność, czyli działania angażujące wszystkich uczestników spotkania, zarówno rodziców, jak i dzieci. Rodziny poznają ekspozycje i nasze zabytki, a także przestrzeń miejską według obranego klucza tematycznego. Podczas Oprowadzenek nie zabraknie łamigłówek, zadań i wcielania się w role odkrywców i poszukiwaczy przygód.
Tegoroczna wiosenna odsłona Oprowadzanek obfituje w liczne zajęcia przygotowane w naszych oddziałach, a także zabawy na świeżym powietrzu. Na początku zaprosimy Państwa na Bielany, do niezwykłego Thesaurusa, gdzie pośród krętych uliczek pełnych eksponatów spróbujemy dowiedzieć się, co dla nas jest najcenniejszym skarbem. Następnie nasz psotnik, kot Włodek, oprowadzi Państwa po niezwykłej wystawie emausowych drzewek. Potem ruszymy w miasto, aby poznać Kraków z niecodziennych perspektyw. W pierwszej kolejności oddamy głos krakowskim duchom, by w Oprowadzankach po godzinach pokazały nam czarodziejskie zakamarki miasta. Innym razem naszymi przewodnikami będą zwierzęta zaklęte w kamieniu, które opowiedzą nam o dawnych wiekach. Na koniec, na pożegnanie wiosny i przywitanie lata, wejdziemy na harcerskie ścieżki, aby w trakcie gry terenowej wytropić innego muzealnego kota – Jacka!
Zachęceni? To nie przegapcie tego, co dla Was przygotowaliśmy! Koniecznie zabierzcie całą Rodzinę i przyjdźcie do Muzeum Krakowa. Wspólnie spędźmy wiosenne weekendy!

PROGRAM NA KWIECIEŃ–CZERWIEC 2024

W tajemniczym labiryncie, czyli budujemy własny skarbiec
6 kwietnia (sobota), uwaga – wyjątkowo godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Czy znacie historie o piratach? Celem ich wypraw są bardzo często nieodkryte lądy, do których prowadzi mapa skarbów. Piraci poszukują złota i drogocennych klejnotów, a być może prawdziwym bogactwem jest coś zupełnie innego? Zapraszamy na zajęcia, w czasie, których poznamy tajemnice historycznych sezamów i wspólnie przemierzymy kręte labirynty najprawdziwszego skarbca. Zajrzymy do wnętrza Thesaurusa Cracoviensis, który mieści się w malowniczym otoczeniu Srebrnej Góry i lasku na Bielanach. Thesaurus to współczesny, lecz niecodzienny Skarbiec, który jest zarazem centralnym magazynem Muzeum Krakowa. To tutaj składowane są m.in. obrazy, rzeźby, szopki, medale i dawną broń, czyli najróżniejsze eksponaty muzealne. Podczas naszych warsztatów wspólnie wybudujemy własny skarbiec, a następnie wypełnimy go własnoręcznie wykonanymi zbiorami, bazując na tym, co zobaczymy podczas wędrówki po zakamarkach Thesaurusa.
Prowadzenie: dr Mikołaj Niedojadło

Z Włodkiem wśród emausowych drzewek
27 kwietnia (sobota), godz. 11.00
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, sala wystaw czasowych

Koty bardzo lubią chodzić po drzewach i obserwować ptaszki z bardzo bliska… Włodek, nasz dawny koci mieszkaniec Domu Zwierzynieckiego, zaprasza Was, zatem na wspólne odkrywanie, co w liściach piszczy. W Pałacu Krzysztofory wyrósł, bowiem las i to nie byle, jaki! Drzewka emausowe, które zostały przyniesione na tegoroczny konkurs, kryją w sobie najróżniejsze niespodzianki i historie, które czekają na swoich odkrywców. Przede wszystkim spróbujemy się dowiedzieć, cóż to takiego jest to drzewko emausowe, dlaczego w Poniedziałek Wielkanocny krakowianie idą moknąć na Zwierzyniec i co z tym wszystkim mają wspólnego ptaki. Zapraszamy na oprowadzenie połączone z warsztatami. Niech czarny kot Włodek wskaże Wam drogę w gąszczu pytań i wiosennych liści!
Prowadzenie: Maria Lempart

O krakowskich duchach, czyli czarodziejski spacer po Krakowie
12 maja (niedziela), uwaga – wyjątkowo godz. 18.30
zbiórka w holu Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Nie od dziś wiadomo, że Kraków to magiczne miasto. Mówią o tym jego mieszkańcy i przyjezdni goście. Jednak ile w tych czarach jest prawdy? Kraków to miasto o ponad tysiącletniej historii. Nic, więc dziwnego, że na przestrzeni dziejów przewinęło się przez nie wiele znamienitych postaci, a niektóre również po swojej śmierci postanowiły pozostać w Krakowie już na zawsze. Zapraszamy na niezwykły spacer po Rynku Głównym i okolicznych ulicach, w czasie, którego poznamy historie duchów i straszydeł, które każdej nocy harcują po Krakowie. Poznacie takie sławy jak Pan Twardowski, a także te mniej znane, jak Czarna Dama czy Piękna Gabriella. Podczas spaceru dowiemy się także, jak wieki temu wyglądały kary za kradzieże i skąd najgłośniej słychać jęki złoczyńców. Uważajcie jednak dzieci i rodzice, to spacer tylko dla najodważniejszych poszukiwaczy przygód o stalowych nerwach! 
Prowadzenie: Małgorzata Kuciel i Anna Magiera

Śladami krakowskich zwierzaków
25 maja (sobota), godz. 11.00
zbiórka w holu Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35

Chyba każde dziecko i każdy rodzic słyszeli, choć raz o Smoku Wawelskim, ale być może nie wszyscy wiedzą, gdzie kryją się krakowskie elefanty. Zapraszamy dużych i małych na spacer, w czasie, którego będziemy uważnie podążać śladami wyznaczonymi dla nas przez krakowskie zwierzęta. Zobaczymy m.in. lwa, słonia oraz wiewiórkę, a to wszystko na Starym Mieście. Nie zabraknie także najsłynniejszych mieszkańców Rynku, czyli krakowskich gołębi. Dzieci nauczą się uważnie patrzeć na otaczający nas świat, a także zapoznają się z historiami, które kryją krakowskie kamienice. We wspólnym przeżywaniu przygód pomogą nam specjalnie przygotowane karty pracy. Zachęcamy wszystkie dzieci, aby na spacer wzięły ze sobą ulubione pluszaki – szczególnie mile widziane oczywiście zwierzęce przytulanki! A rodziców prosimy, aby uzbroili się w napoje, które podczas pieszych wędrówek są szczególnie ważne.
Prowadzenie: Anna Magiera

Przygody kota Jacka – gra terenowa
22 czerwca (sobota), od godz. 11.00
zbiórka Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zaprasza do udziału w grze terenowej pełnej wyzwań! Niezwykły przewodnik i mistrz gry – kot Jacek odkryje przed Wami tajemnice Fortu Jugowice 52a. Przez usianą zagadkami i niespodziankami trasę prowadzić będzie Was mapa i karta zadań. W czasie eksplorowania okolic muzeum dowiecie się, czym była Twierdza Kraków, kto mieszkał w Forcie Jugowice, jak wyglądało życie codzienne żołnierzy służących w armii austro-węgierskiej przeszło sto lat temu oraz jaką rolę w wojsku odgrywały… zwierzęta. Koniecznie zaopatrzcie się w wygodne buty, bo przemierzanie krętych ścieżek to nie lada wyzwanie! Uwaga! Pakiety dla rodzin biorących udział w grze będą wydawane od godz. 11.00 do godz. 15.00, zaś sama gra rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do godz. 16.00.
Prowadzenie: Natalia Lisowska i Agata Skrzoska

Informacje organizacyjne:

  • oprowadzania tematyczne dla rodzin odbywają się w wybrane soboty i niedziele o godz. 11.00. W niektórych przypadkach, co zostało podane przy poszczególnych zajęciach, godziny zajęć mogą być inne
  • czas trwania poszczególnych zajęć wynosi 60–90 min, a w przypadku gry terenowej uzależniony jest od indywidualnego przejścia trasy.
  • koszt udziału wynosi 20 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)
  • rezerwacje przyjmuje Centrum Obsługi Zwiedzających – Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), e-mail: info@muzeumkrakow.pl, tel. (12) 426 50 60, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00

Powiązane wydarzenia